[PIERWSZA JAZDA + CENY] KIA Stonic – Zgodnie z trendami

W Berlinie odbyła się prezentacja nowego modelu marki KIA. Stonic to niewielki, miejski crossover zaliczany do segmentu B, podobnie jak jego brat bliźniak – Hyundai Kona. W polskich salonach auto pojawi się już w przyszłym tygodniu, a w podstawowej wersji będzie kosztować 54 990 zł.

Sprzedaż samochodów, które zaliczają się do segmentu miejskich crossoverów wynosi średnio 1,1 miliona egzemplarzy rocznie, co stanowi około 7% sprzedaży nowych aut w Europie. Wiele wskazuje na to, że do 2020 roku popyt na pojazdy tego typu wzrośnie do ponad 2 milionów sztuk rocznie. W naszym kraju w ciągu ostatnich 6 lat segment miejskich crossoverów urósł niemal siedmiokrotnie: z 4 300 egzemplarzy sprzedanych w 2011 roku do 28 000 sztuk, których przybędzie na ulicach w tym roku. To oznacza, że jest to najszybciej rozwijający się segment rynku nowych samochodów nad Wisłą. Od 2011 roku udział miejskich crossoverów w sprzedaży nowych aut wzrósł z 1,6% do 6%. Obecnie co czwarty nowy samochód sprzedawany w Polsce należy do segmentu SUV-ów i crossoverów, a w przypadku marki KIA – nawet co trzeci!

Nowy model, który w zasadzie zastępuje słabo sprzedającego się Soula, powstał przy współpracy europejskiego i koreańskiego centrum designu KIA i jest produkowany w zakładach w Sohari w Korei. Jak podkreślają przedstawiciele koncernu – Stonic nie jest samochodem globalnym, w przeciwieństwie chociażby Hyundaia Kona, tylko został specjalnie zaprojektowany dla europejskiego klienta, z uwzględnieniem wszystkich trendów obowiązujących właśnie na tym rynku.

Stonic będzie dostępny z czterema jednostkami napędowymi. Podstawową wersję napędza mały, trzycylindrowy silnik 1.0, ale w ofercie znajdą się także wolnossące silniki benzynowe o pojemności 1,25 i 1,4 litra. Dla zwolenników silników Diesli przygotowano dobrze znaną z innych modeli tej marki jednostkę 1.6.

Podczas oficjalnej prezentacji KIA Stonic poznaliśmy również ceny nowego crossovera rodem z Korei Południowej. Najtańsza wersja z silnikiem 1.2 o mocy 84 KM ma kosztować 54 990 zł brutto, co oznacza, że będzie o 6000 zł droższa od miejskiego modelu Rio. Stonic oferuje dość bogate wyposażenie, na które składają się m.in.: 6 poduszek powietrznych, pakiet systemów bezpieczeństwa z elektroniczną kontrolą stabilności ESC oraz VSM, przednie reflektory projekcyjne, manualna klimatyzacja, zestaw zegarów z wyświetlaczem 3,5 cala dla komputera pokładowego, elektrycznie sterowane szyby drzwi przednich z funkcją bezpieczeństwa, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka, centralny zamek z alarmem, składany kluczyk, nakładki na zderzaki w kolorze srebrnym, system automatycznego wyłączania oraz włączania silnika (KIA Eco Dynamics), kolorowy ekran dotykowy, radio RDS z odtwarzaczem MP3, 4 głośniki i 2 tweetery oraz Bluetooth z zestawem głośnomówiącym.

Podobnie jak inne modele KIA, również Stonic standardowo objęty został 7-letnią gwarancją producenta, obowiązującą do przebiegu 150 000 km.

Więcej informacji oraz wrażenia z pierwszych jazd testowych tym samochodem pojawią się na łamach najnowszego wydania magazynu Menadżer Floty.

Tomasz Szmandra

Źródło: Menadżer Floty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *