Leasing ciągle zyskuje na popularności w całej Europie

Na koniec 2016 rynek leasingu w Europie osiągnął wartość 333,7 mld euro, o 10,3 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak wynika z danych Leaseurope trend wzrostowy nie ominął również Polski.

Federacja Leaseurope, reprezentująca europejski rynek leasingu podała, że w 2016 roku wartość wszystkich nowych umów leasingowych zawartych w Europie wyniosła 333,7 mld euro, co oznacza 10,3 proc. wzrostu w stosunku do roku 2015. Europejska branża leasingowa wkroczyła w trzeci wzrostowy rok. Trend ten jest zauważalny na wszystkich krajowych rynkach, biorących udział w badaniu statystycznym federacji Leaseurope. Wartość nowych umów leasingowych odnoszących się do pojazdów osobowych wzrosła w 2016 roku w Europie o 12,6 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Dynamika segmentu samochodów dostawczych wyniosła plus 13,1 proc.

Sytuacja polskiego rynku leasingu jest bardzo dobra. Branża z 16,6 proc. dynamiką w 2016 roku i dwucyfrowym wzrostem w ostatnich pięciu latach, znajduje się w gronie sześciu największych rynków leasingu na Starym Kontynencie. Według Związku Polskiego Leasingu, po sześciu miesiącach 2017 r. wartość inwestycji aktualnie finansowanych przez branżę leasingową przekroczyła w naszym kraju 109 mld zł. Tym samym była porównywalna z wartością salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki (120,7 mld zł na koniec czerwca 2017 r.). Związek szacuje, że w Polsce z takiego finansowania aktywnie korzysta około 600 tysięcy firm. Największą grupą klientów pozostają mikro i małe firmy. Branża leasingowa blisko połowę swoich usług (49 proc.) kieruje do najmniejszych firm, czyli klientów o rocznych obrotach do 5 ml zł. Trzy czwarte wszystkich klientów stanowią firmy mikro i małe.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) to organizacja reprezentująca 90 proc. rynku leasingu w Polsce, zrzesza ona 32 podmioty. Są wśród nich firmy leasingowe, świadczące usługi wynajmu oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Związek jest członkiem Leaseurope, organizacji w skład, której wchodzi 46 związków z 33 krajów Europy.

Źródło: ZPL