Porsche pracuje nad nowym paliwem

Neutralne dla środowiska paliwo syntetyczne początkowo będzie stosowane przez Porsche na torach wyścigowych i podczas testowania pojazdów, a w przyszłości także w seryjnych samochodach sportowych.

Siemens Energy wspólnie z Porsche oraz grupą międzynarodowych firm rozwija i wdraża w Chile projekt pilotażowy, który ma doprowadzić do uruchomienia fabryki produkującej paliwa syntetyczne neutralne dla klimatu (tzw. e-paliwa) na przemysłową skalę. W fazie pilotażowej, już w 2022 r., powstanie około 130 000 litrów e-paliw. W kolejnym etapie wydajność zakładów wzrosnąć ma do około 55 milionów litrów do 2024 roku, zaś dwa lata później – do 550 mln.

Głównym odbiorcą „zielonego” paliwa będzie Porsche. Partnerami projektu są także: firma energetyczna AME, chilijski koncern naftowy ENAP oraz włoska firma energetyczna Enel.

Z racji sprzyjających warunków klimatycznych i związanymi z tym niskimi kosztami prądu, Chile ma duży potencjał jako wytwórca i eksporter „zielonego” wodoru. Aby go wyprodukować, do dysocjacji wody na tlen i wodór elektrolizery wykorzystywana jest siła wiatru. W drugim etapie plany przewidują odfiltrowywanie CO2 z powietrza, a następnie połączenie go z „zielonym” wodorem w celu utworzenia syntetycznego metanolu. W efekcie powstaje odnawialny metanol; przy użyciu technologii MTG (Methanol to Gasoline), która ma być licencjonowana i wspierana przez ExxonMobil, surowiec można będzie przekształcić w paliwo przyjazne dla środowiska naturalnego.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.