Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru już działa

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK uruchomiły pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru dla samochodów i autobusów. Sieć stacji tankowania wodoru będzie budowana pod marką NESO – nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Pierwsza stacja jest zlokalizowana na warszawskim Ursynowie przy ulicy Tango 4.

Przypomnijmy, że wodór to czyste i zeroemisyjne paliwo. Pojazdy napędzane wodorem emitują z rury wydechowej „destylowaną” parę wodną. Stacja w Warszawie zbudowana przez Grupę Polsat Plus i Grupę ZE PAK jest pierwszym tego typu ogólnodostępnym obiektem w Polsce. Będzie na niej można tankować zarówno samochody, jak i autobusy. Tankowanie niemal nie różni się od tego na stacji benzynowej i w przypadku samochodu do pełna trwa zaledwie kilka minut, a autobusu niecały kwadrans. Obecnie dostępne powszechnie samochody wodorowe na jednym tankowaniu mogą przejechać nawet ponad 600 km.

Stacja jest w pełni samoobsługowa, dystrybutor z ciśnieniem 700 bar jest przeznaczony do tankowania samochodów, a ten o ciśnieniu 350 bar – autobusów. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo nawet 1000 kg H2.

Samochody wodorowe są wyposażone w silnik elektryczny, tak jak samochody elektryczne na baterie, ale właśnie różnicą jest sposób dostarczania energii. Pojazdy, które powszechnie rozumie się jako elektryczne są napędzane z wielkich baterii, a samochód wodorowy ma swoją własną „małą” elektrownię i ich nie potrzebuje. W ogniwie paliwowym wodór łączy się z tlenem z powietrza i na bieżąco jest produkowana energia. Samochód wodorowy ma małą baterię, kilkadziesiąt razy mniejszą niż auta elektryczne na baterie, która jedynie magazynuje energię odzyskaną z hamowania. Silnik elektryczny w samochodzie wodorowym jest napędzany prądem, który wytwarza się w czasie jazdy – mówi Maciej Stec, wiceprezes ds. strategicznych Grupy Polsat Plus i członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK.

Stacja NESO należąca do Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK jest w dużym stopniu samowystarczalna energetycznie. Panele słoneczne zainstalowane na stacji o mocy 19 kW dostarczają prąd do stacji, a magazyny energii o pojemności 60 kWh mogą przechowywać jej nadwyżki.

Przypomnijmy, że na początku roku spółka PAK-PCE Stacje H2 (będącej częścią Grupy ZE PAK i Grupy Polsat Plus) otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w wysokości 20 mln zł na budowę stacji taknowania wodoru w Polsce. Dzięki temu ma powstać 5 kolejnych tego typu obiektów: we Wrocławiu, Rybniku, Gdańsku, Gdyni i Lublinie.

(red) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *