Grupa Cichy-Zasada ponownie największym dealerem w Polsce

Opublikowana została najnowsza lista TOP50 największych dealerów i grup dealerskich w Polsce, przygotowana przez DCG Dealer Consulting i IBRM Samar. Według rankingu Grupa spółek należących do Mirosława Cichego i Sobiesława Zasady znów nie dała szans rywalom.

Liderem zestawienia TOP50 za 2022 rok ponownie została Grupa Cichy-Zasada (liczona wraz ze spółką Sobiesław Zasada Automotive). Mimo prawie 10-procentowego spadku sprzedaży, grupa dość pewnie utrzymała pierwsze miejsce ze sprzedażą w wysokości 18,6 tys. nowych samochodów. Na drugiej pozycji znalazła się Grupa PGD. która dostarczyła 14,5 tysiąca samochodów, o 15,4 proc. mniej niż przed rokiem. Brązowy medal przypadł w udziale Grupie Plichta, która sprzedała 13,5 tysiąca nowych aut, o niespełna 0,9 proc. mniej niż w roku poprzednim.

Od kilku lat trwa rywalizacja o pierwsze miejsce między Grupą Cichy-Zasada, a Grupą PGD, z której jak do tej pory zwycięsko wychodzi grupa firm ze stajni Sobiesława Zasady. Polska Grupa Dealerów jednak nie odpuszcza. Na początku ubiegłego roku poszerzyła swoje portfolio o dwa nowe punkty w aglomeracji wrocławskiej – salon Mitsubishi oraz stację Forda. W Krakowie i Warszawie firma otworzyła punkt sprzedaży marki Cupra, a już w 2023 r. dealerską mapę stolicy uzupełniły obiekty Opla i DS Automobiles. Największą inwestycją z ubiegłego roku (co w wynikach sprzedaży będzie widoczne dopiero w 2023 roku) było jednak przejęcie firmy RRG Warszawa. Dzięki niej dealer wzbogacił się o dwie nowe marki, Renault oraz Dacię, i aż o cztery salony sprzedaży.

Po dość spokojnym inwestycyjnie 2022 roku wydawało się, że Grupa Cichy-Zasada pozostanie w tyle pod względem rozwoju swojego biznesu. Tymczasem niedawno lider listy TOP50 podpisał list intencyjny z Grupą Auto Wimar w sprawie nabycia przez Grupę Cichy-Zasada 100 proc. udziałów w spółkach Auto Wimar oraz Auto Wimar Centrum. Oba dealerstwa sprzedają auta marki Skody w czterech lokalizacjach na terenie Warszawy. Zakończenie transakcji ma nastąpić po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację.

Na laurach nie spoczywała również Grupa Plichta. Gracz z Pomorza zakończył budowę „samochodowego miasteczka” w gdańskiej Letnicy, gdzie funkcjonują już obiekty Skody, Cupry oraz Audi. Ponadto powstał kolejny salon pokazowy niemieckiej marki premium w Trójmieście oraz salony przeznaczone specjalnie do sprzedaży aut elektrycznych „Plichta Electric”. Oprócz „tradycyjnych” marek, dealer sprzedaje w nich również auta z Chin – Maxusa, Seresa i Skywella.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *