Unia Europejska szykuje alternatywę dla aut elektrycznych!

Komisja Europejska przygotowała propozycję, której wdrożenie w życie pozwoliłoby na rejestrowanie od 2035 w UE oprócz nowych elektrycznych samochodów, także pojazdów napędzanych neutralnymi dla klimatu paliwami syntetycznymi.

Na kilka dni przed ostatecznym głosowaniem w sprawie zakazu rejestracji w Unii Europejskiej od 2035 roku nowych spalinowych samochodów osobowych, niemiecki rząd wstrzymał swoje poparcie dla przeprowadzenia tych zmian. Swój sprzeciw wyraziło także kilka innych państw (Polska, Czechy, Włochy czy Bułgaria), co stworzyło realną możliwość powstania koalicji, która byłaby w stanie zablokować już niemal przypieczętowane zmiany w europejskiej polityce klimatycznej.

Niemcy, od których to w głównej mierze zależeć będzie ostateczne podjęcie decyzji w sprawie przyszłego kształtu rynku motoryzacyjnego na Starym Kontynencie, nie ukrywały, ze są zainteresowane pozostawieniem po 2035 roku furtki dla innych paliw neutralnych pod względem emisji CO2, czyli w praktyce dla tzw. paliw syntetycznych (e-paliw). Według agencji Reuters, wobec narastającego sprzeciwu kilku unijnych państw, Komisja Europejska przygotowała propozycję, która zgodnie z sugestiami Niemiec pozwoliłaby na rejestrowanie od 2035 w UE nowych samochodów napędzanych także neutralnymi dla klimatu paliwami syntetycznymi. Projekt propozycji mówi zarazem, że auta muszą wykorzystywać technologię, która uniemożliwiłaby uruchomienie samochodu, gdyby korzystał on z paliw kopalnych.

Przedstawiciele Unii Europejskiej powiedział Reutersowi, że wszelkie nowe propozycje zostaną przedstawione oficjalnie dopiero po potwierdzeniu przez wszystkie kraje członkowskie woli wycofania z rynku po 2035 roku nowych aut napędzanych tradycyjnymi paliwami. Niemieckie Ministerstwo Transportu potwierdziło, że analizuje propozycję Komisji Europejskiej.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *