Ford zapowiada 7 nowych modeli elektrycznych

Koncern Ford wprowadzi w Europie do 2024 roku 3 nowe elektryczne modele osobowe i 4 użytkowe. Ma to przyczynić się do sprzedaży ponad 600 tys. samochodów elektrycznych tej marki rocznie od 2026 roku.

Podczas konferencji online Ford ogłosił znaczące postępy w kierunku przejścia europejskiej gamy na napędy elektryczne, dzięki czemu firma przekształci się i zaoferuje do 2024 r. nową generację siedmiu w pełni elektrycznych, skomunikowanych modeli osobowych i dostawczych. Zapowiedzi są następstwem działań, komunikowanych w niedawnej informacji o utworzeniu nowej globalnej jednostki organizacyjnej – Ford Model e – koncentrującej się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji pojazdów elektrycznych i skomunikowanych. Wraz z Ford Pro, jednostką odpowiedzialną za pojazdy użytkowe Forda, obie firmy będą definiować przyszłość Forda w Europie.

Jestem bardzo zadowolony z tempa zmian zachodzących w Europie, które stanowią wyzwanie dla całej branży, skłaniając do konstruowania lepszych, bardziej ekologicznych i zaawansowanych cyfrowo pojazdów. Ford zaangażował się w to bardzo i reaguje szybko, by sprostać zapotrzebowaniu w Europie i na całym świecie. Dlatego właśnie powstała firma Ford Model e – pozwalająca nam działać z prędkością start-upu, dzięki czemu możemy opracowywać pojazdy elektryczne, oferujące unikatowe dla marki usługi zdalne i tworzone zgodnie z wymogami inżynierii i bezpieczeństwa Forda” – powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor generalny Forda.

Dzięki rozszerzonej gamie elektrycznych modeli pojazdów osobowych i użytkowych Ford przewiduje, że roczna sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie przekroczy w 2026 roku 600 000 egzemplarzy. Producent podtrzymał również plan osiągnięcia w Europie w 2023 roku 6-procentowej marży EBIT. Przyspieszenie działań w Europie przyczyni się do realizacji celu firmy, jakim jest sprzedaż ponad 2 milionów pojazdów elektrycznych na całym świecie do 2026 roku oraz uzyskanie skorygowanej marży EBIT na poziomie 10 procent.

Firma ogłosiła, że do 2035 r. zamierza osiągnąć zerową emisję dla wszystkich pojazdów sprzedawanych w Europie oraz neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla dla wszystkich zakładów, logistyki i dostawców na Starym Kontynencie.

Nowe elektryczne modele osobowe i użytkowe

Od 2023 r. Ford rozpocznie w Kolonii produkcję nowego elektrycznego crossovera klasy średniej, a w 2024 r, do gamy produktów z tej fabryki dołączy następny model elektryczny. Ponadto, najlepiej sprzedający się pojazd osobowy Forda w Europie – Ford Puma – będzie od 2024 roku dostępny w wersji elektrycznej, produkowanej w rumuńskich zakładach w Krajowej. Ford zamierza umocnić pozycję lidera europejskiego rynku pojazdów użytkowych, dlatego rodzina Transita powiększy się o 4 nowe modele elektryczne – nowy jednotonowy Transit Custom i wielozadaniowy Tourneo Custom będą w ofercie w 2023 r., natomiast mniejszy Transit Courier i Tourneo Courier nowej generacji pojawią się w 2024 r.

Ford poinformował też, że pierwszym seryjnym, w pełni elektrycznym pojazdem osobowym, który wyjedzie z Centrum Pojazdów Elektrycznych Forda w Kolonii, będzie pięciomiejscowy crossover klasy średniej. Model i jego nazwa zostaną ujawnione jeszcze w tym roku, a produkcja rozpocznie się w 2023 r. Watro dodać, że w 2021 r. pojazdy sportowe i crossovery stanowiły 58 procent wszystkich samochodów osobowych Forda sprzedanych na kontynencie, co oznacza wzrost o prawie 20 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2020.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *