Fabryka opon Continental w Portugalii z certyfikatem ISCC Plus

Fabryka opon Continental w Portugalii otrzymała certyfikat International Sustainability and Carbon Certification (ISCC) Plus. Ten uznawany na całym świecie certyfikat potwierdza zgodność działań firmy ze specjalnymi standardami zrównoważonego rozwoju w zakładzie w Lousado oraz przejrzystość w zakresie identyfikowalności surowców wykorzystywanych w procesach produkcyjnych.

Dzięki certyfikacji surowców Continental może zapewnić pełną identyfikowalność materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Stanowi to kolejny ważny kamień milowy na drodze do uzyskania 100% zrównoważonych materiałów w produktach oponiarskich producenta klasy premium najpóźniej do 2050 roku.

W Lousado firma Continental produkuje model UltraContact NXT, obecnie najbardziej zrównoważoną oponę na rynku. Zawiera ona do 65% materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu oraz posiadających certyfikat bilansu masy. Do 28% z nich stanowią materiały z certyfikatem ISCC PLUS, takie jak kauczuk syntetyczny wykonany z biobutadienu lub sadza przemysłowa, której części są wytwarzane z oleju obiegowego.

Certyfikat podkreśla nasze silne zaangażowanie na rzecz większej przejrzystości w całym łańcuchu dostaw, umożliwiając jednocześnie wprowadzanie nowych i bardziej zrównoważonych materiałów” – mówi Jorge Almeida, Head of Sustainability Tires w Continental. „Chcemy, aby reszta naszych fabryk również otrzymała ten uznawany na całym świecie certyfikat” – dodaje.

Przedmiotem certyfikacji były procesy bilansu masy surowców. W podejściu bilansu masowego surowce kopalne, odnawialne i pochodzące z recyklingu są zestawiane z pozostałymi systemami i procesami. Ich ilości są śledzone wzdłuż łańcucha wartości i przypisywane do jednego lub więcej produktów początkowych. Podejście oparte na bilansie masowym umożliwia Continental sukcesywne zwiększanie udziału zrównoważonych materiałów w swoich produktach. Gwarantuje to, że udział certyfikowanych zrównoważonych materiałów może być precyzyjnie raportowany.

Materiały z certyfikatem bilansu masy

Opona UltraContact NXT jest pierwszym seryjnie produkowanym ogumieniem, w którym Continental wykorzystuje materiały z certyfikatem bilansu masy, takie jak kauczuk syntetyczny wykonany z surowców pochodzenia biologicznego i bio-cyrkularnego czy sadza przemysłowa, która jest wytwarzana częściowo z oleju obiegowego. W produkcji kauczuku syntetycznego butadien pochodzący z ropy naftowej można zastąpić surowcami pochodzenia biologicznego i bio-cyrkularnego, umożliwiając w ten sposób jeszcze bardziej przyjazną dla środowiska produkcję opon. Piroliza zużytych opon pozwala odzyskać m.in. olej, gaz i węgiel. Powstały w ten sposób olej jest już wykorzystywany do produkcji sadzy przemysłowej.

UltraContact NXT, nasza najbardziej zrównoważona opona, jest produkowana w Lousado. Jestem bardzo dumny z osiągnięć naszego zespołu i ogromnego postępu, jaki robimy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości, nie tylko w naszym zakładzie. Uzyskany przez nas certyfikat ISCC PLUS jest tego kolejnym przykładem” – mówi Pedro Carreira, dyrektor fabryki Continental w portugalskim Lousado.

Certyfikacja fabryki Continental w Lousado jest kolejnym ważnym krokiem na drodze firmy do wykorzystywania ponad 40% materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu w swoich oponach do 2030 r. oraz do osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej do 2050 r. Najpóźniej do 2050 r. wszystkie nowe opony Continental mają być wykonane w 100% ze zrównoważonych materiałów.

W zakładzie w Lousado produkowane są opony do samochodów osobowych, maszyn rolniczych i pojazdów terenowych.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *