20 elektrobusów Yutong na ulicach Białegostoku

Busnex Poland zrealizował jeden z największych kontraktów na rynku, dostarczając do stolicy województwa podlaskiego 20 autobusów elektrycznych marki Yutong wraz z infrastrukturą do ładowania. Nowe elektrobusy wyjechały już na ulice Białegostoku, zasilając lokalną komunikację miejską. Podczas pikniku na Rynku Kościuszki pojazdy oficjalnie zaprezentowali przedstawiciele samorządu, prezes zarządu Busnex Poland – Marcin Kucharski oraz dyrektor generalny Yutong na Europę – Jack Li.

Białystok mocnym akcentem dołączył do grona samorządów, które rozwijają zielony i zrównoważony transport publiczny. Dwadzieścia autobusów elektrycznych stanowi solidne wsparcie dla komunikacji miejskiej, a z perspektywy całego rynku jest to jedno z największych zamówień. Wybór marki Yutong po raz kolejny potwierdza jej konkurencyjność – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

12-metrowe Yutongi są pierwszymi autobusami elektrycznymi w Białymstoku. Ich zakup wpisuje się w działania miasta na rzecz zrównoważonego i zeroemisyjnego transportu. Inwestycja, obejmująca także utworzenie intermodalnego węzła komunikacyjnego oraz zapewnienie infrastruktury dla transportu publicznego, została dofinansowana z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia kwotą przeszło 135 mln zł.

Autobusy elektryczne marki Yutong, które przewiozą pasażerów na miejskich liniach, to modele E12. Charakteryzuje je niskopodłogowa konstrukcja, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także bezkobaltowe baterie o wysokiej sprawności, które wraz z systemem odzyskiwania energii pozwalają pokonać na jednym ładowaniu nawet 350-400 km.

Wyposażenie elektrobusów Yutong E12 obejmuje między innymi automatyczną klimatyzację, monitoring z kamerami o 360-stopniowym widoku, system wczesnego ostrzegania kierowcy o zagrożeniach na drodze oraz najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę.

Nowe elektrobusy w biało-zielonych barwach zostały dostarczone do Białegostoku podczas wakacji. Następnie trwały odbiory techniczne i jazdy testowe, a także szkolenia kierowców i pracowników zaplecza technicznego, dotyczące eksploatacji, jak i obsługi elektrobusów oraz infrastruktury do ładowania, obejmującej łącznie 20 stacji ładowania zajezdniowego i 3 stacje ładowania warsztatowego w trzech zajezdniach.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 100 autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte 3 punkty serwisowe: w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, natomiast w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *