Elektryczna przyszłość samochodów dostawczych

Elektryczne samochody użytkowe są przyszłością branży dostaw tzw. ostatniego kilometra – wynika z raportu Green Last Mile 2022. Pojazdy bezemisyjne to jednak nie tylko korzyść dla środowiska, lecz także dla korzystających z nich firm.

Firma konsultingowa Last Mile Experts opublikowała Green Last Mile Europe Report 2022, dotyczący najnowszych trendów oraz innowacji w branży kurierskiej oraz ściśle z nią powiązanym sektorze tzw. dostaw ostatniego kilometra. Twórcy raportu przywołują dane, według których w 2020 roku w samej Unii Europejskiej łączna emisja dwutlenku węgla przekroczyła poziom 2,5 miliarda ton. Analiza przeprowadzona przez Komisję Europejską dowodzi, że samochody osobowe oraz lekkie pojazdy dostawcze odpowiedzialne są za odpowiednio 12% i 2,5% tego wyniku. Na tej podstawie założyć można, że przejście na w 100% elektryczne samochody użytkowe pozwoliłoby zmniejszyć całkowitą emisję o ponad 62 miliony ton.

Pojazdy elektryczne to jednak nie tylko korzyść dla środowiska, lecz także dla samych firm. Jak zauważają autorzy raportu, całkowity koszt użytkowania samochodu elektrycznego jest znacznie niższy niż jego spalinowego odpowiednika. Zważając na obecne wysokie ceny paliw, przejechanie jednego kilometra na prądzie jest zdecydowanie tańsze od pokonania tego samego dystansu pojazdem spalinowym.

Ponadto, samochód elektryczny jest konstrukcją prostszą, zawierającą mniej potencjalnie awaryjnych elementów niż samochód spalinowy – nie ma chociażby sprzęgła czy rozrusznika. Nie wymaga także cyklicznej wymiany oleju silnikowego, a za sprawą hamowania regeneracyjnego znacznie wolniej zużywają się tarcze i klocki hamulcowe. Przynosi to wymierne korzyści dla flot firm kurierskich, których wydatki na serwis pojazdów pochłaniają dużą część budżetu.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *