DHL zamówił ciężarówki Iveco S-Way zasilane bioCNG

Grupa DHL złożyła zamówienie na 178 nowych Iveco S-Way CNG dla swojego oddziału Post & Parcel Germany, powiększając swoją flotę do ponad 450 pojazdów zasilanych gazem ziemnym. Wykorzystywany przez ciężarówki Iveco gaz bioCNG, to paliwo odnawialne pozyskiwane z odpadów i materiałów resztkowych.

Spośród zamówionych jednostek, 161 stanowią podwozia AD190S34/P CNG wyposażone w zabudowy furgonów, które będą wykorzystywane na krótszych, jednodniowych trasach. Zastosowano dwuosiowe podwozia ciężarowe w układzie napędowym 4×2 o dopuszczalnej masie całkowitej 19 ton z kabinami dziennymi Active Day. Ich napęd stanowią 9-litrowe silniki Cursor 9 NG zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG lub bioCNG), rozwijające moc 340 KM i spełniające normę Euro VI. Po obu stronach zamontowano pakiety zbiorników, pozwalające na zmagazynowanie 160 kg bioCNG i uzyskanie dzięki temu zasięgu do 670 km.

Pozostałe 17 pojazdów to Iveco S-Way AS260S46Y/FS CM CNG do transportu nadwozi wymiennych w systemie BDF. Pojazdy te będą wykorzystywane do przewozów między centrami logistycznymi operatora. Tutaj zastosowano trzyosiowe podwozia ciężarowe w układzie napędowym 6×2 z kierowaną i unoszoną osią wleczoną i z komfortowymi kabinami sypialnymi Active Space. Za ich napęd odpowiadają silniki 13-litrowe Cursor 13 NG o mocy 460 KM zasilane gazem ziemnym w postaci sprężonej (CNG lub bioCNG) i spełniające normę emisji spalin Euro VI. Umieszczone po obu stronach pakiety zbiorników pomieszczą 240 kg bioCNG, co zapewni zasięg nawet do 1000 km.

BioCNG to zrównoważone paliwo odnawialne pozyskiwane z odpadów i materiałów resztkowych. Dzięki temu DHL zmniejszy emisję CO2 nawet o 95% w porównaniu z ciężarówkami z silnikiem wysokoprężnym oraz będzie w stanie osiągnąć ujemny ślad węglowy do -120%, jeśli bioCNG będzie pochodziło z obornika.

Oprócz misji długodystansowych, cicha praca silników w ciężarówkach IVECO zasilanych bioCNG w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi sprawia, że pojazdy te szczególnie dobrze nadają się do zastosowań miejskich i dostaw nocnych.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *