Volvo Car Poland z rekordowymi udziałami w rynku

W 2023 roku w Polsce zarejestrowano ponad 12,5 tysiąca samochodów marki Volvo, a udział rynkowy firmy wzrósł do 2,6 proc. Największą popularnością w naszym kraju cieszy się XC60, stanowiąc niemal 50 proc. całej sprzedaży. Model ten nieprzerwanie od 15 lat pozostaje liderem segmentu premium, wyprzedzając najbliższego z konkurentów o niemal 30 proc.

Spośród modeli tej marki aż 82 proc. klientów wybiera SUV-y. Drugim modelem na podium popularności jest Volvo XC40 z 20 proc. udziałem w sprzedaży oraz największy z rodziny XC90 z 13 proc. udziałem. Wszystkie pozostałe modele z oferty szwedzkiej firmy miały łącznie 18-procentowy udział w sprzedaży.

Wzrost wolumenowy wpłynął na ponad 20 proc. wzrost przychodów do poziomu prawie 400 mld szwedzkich koron. Zawdzięczamy to nie tylko większej liczbie sprzedanych aut, ale także wzrostowi średnich cen samochodów. Nasz wynik finansowy wzrósł w ubiegłym roku o 40 proc. do poziomu 25 mld szwedzkich koron, co istotne, przy zachowaniu marżowości na samochodach elektrycznych na poziomie 13 proc. – mówi Arek Nowiński, szef Regionu EMEA i Senior Vice President Volvo Cars.

W kwestii napędów Polacy pozostawali tradycjonalistami – 52 proc. sprzedanych samochodów miało silniki benzynowe a 33 proc. wysokoprężne. Modele Recharge łącznie osiągnęły ponad 15 proc. sprzedaży – 12 proc. stanowiły hybrydy typu plug-in PHEV i 3 proc. samochody w pełni elektryczne BEV. Volvo przewiduje, że wyniki za rok 2024 ułożą się już inaczej, ponieważ oferta firmy mocno ewoluuje w stronę elektromobilności. O miejsca w sercach Polaków powalczą najnowsze elektryki i tegoroczne premiery drogowe – najmniejszy w rodzinie SUV-ów segmentu B – EX30 oraz największy EX90. Choć oferta elektryków Volvo się poszrza, firma zapowiada dalszy rozwój samochodów hybrydowych typu plug-in.

Globalnie Volvo Cars w 2023 roku ustanowiło nowy rekord ze sprzedażą roczną wynoszącą 708 716, co dało koncernowi wzrost o 15 procent w porównaniu rokiem poprzednim. Największym rynkiem dla marki w poprzednim roku była Europa z udziałem w wysokości 42 proc. i wolumenem sięgającym 300 tysięcy egzemplarzy, za nią Chiny z 24 proc. udziałem w sprzedaży marki, a następnie Stany Zjednoczone z 18 proc.

(red) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *