W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej w 2023 r., charakteryzującej się gwałtowną inflacją i zmiennymi warunkami rynkowymi, Alphabet konsekwentnie utrzymuje swoją pozycję rynkową, nieznacznie zwiększając portfolio pojazdów do ponad 720 000. Jednocześnie liczba nowych zamówień wzrosła aż o 16%, do ponad 203 000. Znaczący udział w tym wyniku miały pojazdy typu BEV, których liczba zwiększyła się aż o 78% względem poprzedniego roku, co pokazuje wysokie zainteresowanie klientów rozwiązaniami z zakresu elektromobilności.
Rozszerzając zasięg geograficzny, Alphabet wyszedł w 2023 poza swoje europejskie korzenie, wprowadzając kompleksowe usługi w zakresie mobilności na nowe rynki – w tym do Meksyku, wraz z jednym ze swoich partnerów sieci OneNet.
Zwiększenie adaptacji pojazdów elektrycznych
W 2023 r. popyt na alternatywne układy napędowe w dalszym ciągu rósł: częściowo lub w pełni elektryczne auta (xEV) osiągnęły znaczny wzrost o 38% w nowym biznesie w porównaniu z 2022 r. Pojazdy xEV stanowią obecnie prawie 30% całkowitego portfolio Alphabet, co pokazuje strategiczne znaczenie obszaru elektryfikacji flot. „Nasi klienci coraz częściej oczekują samochodów w pełni elektrycznych – co piąty nowy pojazd w naszej flocie w zeszłym roku był już autem typu BEV” – mówi Markus Deusing. „Oznacza to również rosnące zapotrzebowanie na kompleksowe rozwiązania m.in. w zakresie możliwości ładowania pojazdów w domu lub w pracy. Naszym celem jest wyposażenie naszych klientów we wszystko, czego potrzebują, aby móc w pełni korzystać z rozwiązań e-mobility”.
Wspieranie celów zrównoważonego rozwoju oraz ESG
Rozwój działalności Alphabet świadczy o rosnącej świadomości w zakresie flot niskoemisyjnych. Ta zmiana nie polega tylko na spełnieniu wymogów regulacyjnych; jest to kluczowa część strategii firm, mająca na celu zgodność z ich celami w zakresie ochrony środowiska, społeczeństwa i zarządzania (ESG). Markus Deusing podkreśla: „W sercu naszego zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju znajdują się Alphabet Fleet Emission Consulting oraz Alphabet Carbon Manager. Dzięki tym dwóm inicjatywom jesteśmy w stanie zaoferować unikalne wsparcie w zakresie doradztwa, zarządzania, raportowania oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, pomagając naszym klientom w dążeniu do zerowej emisji netto”. To tylko część kompleksowych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju, które zostały wzmocnione certyfikatem ISO 14001 i otrzymaną w zeszłym roku oceną EcoVadis.
Rozwój elektrycznych flot oraz innowacji zorientowanych na klienta
Początek nowego roku okazał się równie obiecujący: w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 42% nowych kontraktów obejmowało pojazdy częściowo lub w pełni elektryczne. Oznacza to udział aut typu BEV na poziomie blisko 100 000 w całym portfolio firmy. „W tym roku spodziewamy się znacznego wzrostu liczby nowych transakcji, obejmujących w szczególności pojazdy elektryczne i planujemy konsekwentnie wspierać naszych klientów w tej transformacji” – mówi Markus Deusing.
Drugi aspekt inwestycji w rozwój obejmuje dalszą cyfryzację procesów i narzędzi dla klientów. Przykładem, który najlepiej odzwierciedla zaangażowanie Alphabet w innowacje i usługi zorientowane na klienta jest między innymi wdrożenie zupełnie nowego portalu klienta. Deusing wyjaśnia: „360 Fleet Portal to narzędzie, które zapewnia wygodny dostęp do wszystkich głównych aplikacji Alphabet, stanowiąc tym samym kompleksowy ekosystem mobilności do zarządzania operacjami floty. Jednocześnie planujemy nadal rozwijać nasze usługi doradcze oraz kontynuować inwestycje w cyfryzację. Naszym celem jest zawsze oferowanie naszym klientom najlepszego rozwiązania, zgodnie z naszym mottem: Your mobility. Made easy”.
Źródło: Informacja prasowa