Międzynarodowe badanie flot przeprowadzone przez Fleet Logistics

Fleet Logistics, jeden z największych dostawców usług flotowych w Europie, przeprowadził zakrojone na szeroką skalę badanie dotyczące parków samochodowych w międzynarodowych przedsiębiorstwach.

Ankiety wypełniali przedstawiciele firm, które łącznie zatrudniają aż 4 mln osób. Floty badanych przedsiębiorstw w 70% składają się z samochodów osobowych.

Wydatki

Z badania Fleet Logistics, że 48% firm na flotę wydaje od 4 do 12% nakładów inwestycyjnych. W przypadku 5% przedsiębiorstw wydatki te wynoszą 13-20%, a u 3% przekraczają 20%.

Dominującą formą finansowania samochodów jest leasing operacyjny. Stawia na niego 75% firm. Większość badanych podmiotów ma podpisane umowy przynajmniej z pięcioma dostawcami samochodów.

Przy wyborze aut pod uwagę jest brany głównie całkowity koszt posiadania (Total Cost of Ownership – TCO). Blisko 41% przedsiębiorstw opiera się wyłącznie na TCO, a 29% zwraca uwagę na TCO oraz podatki.

Menadżerowie flot byli pytani o wskazanie obszarów, w których można uzyskać największe oszczędności. Najczęściej wskazywanymi odpowiedziami były: odpowiedni wybór samochodów, warunki kontraktu ustalone z producentem lub dealerem, dobór firmy leasingowej.

Redukcja emisji dwutlenku węgla

Fleet Logistics podaje, że wszystkie badane firmy skupiają się na redukcji emisji dwutlenku węgla we flotach.  85% flot ustanowiło limity emisji wynoszące 120-170 g/km dla pojazdów kadry zarządzającej i 110-165 g/km dla pozostałych aut.

Z ankiet wynika, że 29% przedsiębiorstw dysponuje hybrydami typu plug-in, a 13% modelami elektrycznymi. Dwie trzecie podmiotów prognozuje, że w przyszłości auta na prąd będą stanowiły ważną część ich flot.

Źródło: Fleet Logistics/Fleet Europe