Zalety wynajmu długoterminowego

Jeszcze kilka lat temu jedynymi opcjami zakupu samochodu było odłożenie sporej ilości gotówki, zaciągnięcie kredytu bądź skorzystanie z klasycznego leasingu. Obecnie szybko rozwija się sektor usług związanych z wynajmem pojazdów. Dlaczego właśnie ta forma finansowania staje się coraz popularniejsza i czy jest to dobre rozwiązanie dla MŚP?

Według danych udostępnionych przez IBRM Samar w okresie od początku marca do końca czerwca tego roku firmy zakupiły w polskich salonach łącznie ok. 74,5 tys. nowych aut osobowych, czyli o 29,9% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Warto dodać, że dane odnotowane przez polski rynek motoryzacyjny są pod tym względem jednymi z najlepszych w ostatnich latach.

Dla firm odpowiednie kontrolowanie kosztów to czynnik bardzo istotny. Dotyczy to zarówno zakupu sprzętów biurowych, jak też pojazdów. Aby osiągnąć w tej dziedzinie jak najlepsze wyniki, osoby zarządzające analizują różne możliwości finansowe. W przypadku flot pojazdów zdecydowana większość przedsiębiorstw jeszcze decyduje się na leasing, kredyt lub własny zakup (takie formy finansowania nowych aut osobowych wybiera ok. 80% firm, jak podaje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów). Jest to związane w wielu przypadkach z wewnętrznymi ustaleniami firmy. Jednak nie są to jedyne opcje dostępne na rynku.

Wynajem coraz popularniejszy

Coraz większą popularnością cieszy się wynajem długoterminowy. Potwierdzeniem tego są dane opublikowane przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, z których wynika, że w II kwartale 2016 r. tempo wzrostu wynajmu długoterminowego wyniosło o 9,4% więcej niż po pierwszych 3 miesiącach tego roku.

Co istotne, wynajem długoterminowy nie jest formą finansowania przeznaczoną tylko dla dużych firm. Wystarczy, że firma korzysta z jednego samochodu, aby móc zacząć korzystać z tego rozwiązania. Dla małych i średnich przedsiębiorstw wynajem może być nawet ciekawszą opcją niż dla koncernów. Nie zachodzi bowiem potrzeba oddelegowywania osoby do zarządzania pojazdem lub małą flotą, a wszystkie obowiązki związane z opieką nad samochodami przechodzą na firmę zewnętrzną.

Menadżerowie odpowiedzialni za floty dostrzegają wiele korzyści z wynajmu. Trend polegający na rosnącym znaczeniu tej formy finansowania jest spowodowany m.in. możliwością łatwego ustalenia kosztów związanych z miesięcznymi ratami oraz eksploatacją pojazdów. Dzięki temu od samego początku można zaplanować w budżecie odpowiednie środki przeznaczone na flotę. Dodatkowo wszystkie problemy z serwisowaniem czy ubezpieczeniem są po stronie firmy wynajmującej, a klient może ten czas poświęcić na inne obowiązki.

Z pewnością do zalet wynikających z wynajmu długoterminowego trzeba zaliczyć możliwość dostosowania pojazdów do własnych potrzeb, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnych kosztów związanych z ich wynajmem. Z punktu widzenia finansowego to właśnie wynajem jest najbardziej opłacalnym źródłem pozyskiwania pojazdów. Rosnąca popularność wynajmu długoterminowego jest widoczna na przykładzie zwiększającego się udziału pojazdów kupowanych na potrzeby tej usługi w całkowitej sprzedaży nowych samochodów do firm w Polsce. Udział ten zwiększył się w II kwartale 2016 r. aż o ponad 5% w porównaniu z pierwszymi 3 miesiącami roku – z 15% do 20,5%.

Kolejna zaleta wynajmu jest związana z brakiem jakichkolwiek problemów w przypadku chęci wymiany pojazdów na nowe. Dla niektórych okres wynajmu jest wystarczającym czasem eksploatacji. Ci użytkownicy nie chcą mieć kłopotu z późniejszą odsprzedażą, która może ciągnąć się przez długi czas.

Uproszczone kwestie finansowe

Najem pojazdu ma jeszcze jedną ważną zaletę z punktu widzenia firmy. Nie ogranicza on zdolności kredytowej. Istnienie wielu opcji finansowania oznacza przede wszystkim szerokie spektrum możliwości dla firm. Nie chodzi tylko o dowolność wyboru i konfiguracji pojazdów, ale także o sprawy podatkowe, jak i rachunkowe. Zarówno w jednym, jak też drugim zakresie wynajem pojazdów jest lepszy. Upraszcza działania księgowe, ograniczając je tak naprawdę do jednej zbiorczej faktury, oraz umożliwia uzyskanie korzyści ze względu na niższe podatki dzięki możliwości wliczania poniesionych kosztów w prowadzenie działalności gospodarczej.

W przypadku wypożyczenia pojazdów trzeba pamiętać o konieczności dbania o pojazd. Niektórzy klienci boją się dodatkowych kosztów w przypadku rozbicia bądź uszkodzenia samochodu. Jest to niewłaściwe podejście. Różnice pomiędzy wynajmem a leasingiem nie są wcale takie duże. W obu przypadkach trzeba dbać o pojazdy, ponieważ w momencie ich zwrotu określany jest stopień normatywnego oraz ponadnormatywnego zużycia. Od wyniku oględzin pojazdów zależy to, czy klient (wypożyczający) będzie musiał uiścić dodatkowe opłaty czy też nie. Aby uniknąć komplikacji, warto zawczasu odpowiednio przeszkolić pracowników oraz uczulić ich, na co mają zwracać szczególną uwagę. Warto też zapoznać ich z określeniem zużycia ponadnormatywnego ustalanego przez firmę wypożyczającą.

Wynajem długoterminowy ma wiele zalet, które w Europie Zachodniej zostały dostrzeżone już dawno (auta w wynajmie stanowią nawet 80% wszystkich samochodów służbowych). W Polsce proces popularyzacji jeszcze trwa, ale już w tym momencie widać znaczący wzrost zainteresowania tego typu formą finansowania pojazdów. Usługa wynajmu gwarantuje przedsiębiorcy zewnętrzne finansowanie wykorzystywanych przez niego pojazdów, a także ich kompleksową obsługę administracyjną i serwisową, w tym rejestrację pojazdów, wymianę dokumentów, przeglądy, naprawy, likwidację szkód czy wymianę opon. Wynajem pozwala firmie skupić się na właściwej działalności, zdejmując z barków pracowników jeden z najbardziej czasochłonnych obowiązków, jakim jest zarządzanie flotą.

Maciej Gis

Mariusz Łuczak, dyrektor finansowy NFM

Wynajem długoterminowy to jedna z ciekawszych opcji finansowania pojazdów na rynku. Dzięki tej usłudze klienci mogą z góry określić koszt eksploatacji pojazdu. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia prowadzenia działalności. Jeżeli podsumujemy wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdów, okaże się, że są niewspółmierne do tego, co klient płaci przy wynajmie. Niebagatelnym, a wciąż często niedocenianym elementem liczenia efektywności wynajmu jest ustalenie wartości końcowej. Dzięki zastosowaniu w wynajmie długoterminowym rynkowej wartości pojazdu klient spłaca jedynie różnicę pomiędzy ceną zakupu po rabatach a wartością księgową, nie martwiąc się o uzyskanie korzystnej ceny sprzedaży samochodu używanego. Mimo zmieniających się trendów w kraju nadal pewnym problemem jest bariera świadomości, czyli przyzwyczajenie do posiadania pojazdów, a nie korzystania z nich. Część klientów nadal nie jest przekonana do wynajmu długoterminowego. Jednak gdy przedsiębiorca spróbuje kompleksowo policzyć całkowite koszty użytkowania samochodu wraz z wartością sprzedaży samochodu używanego, prędzej czy później zauważy zalety finansowe i organizacyjne tej opcji finansowania zakupu i utrzymania pojazdu.

Marcin Jakubowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Hertz Lease

Obsługa własnych pojazdów stanowi skomplikowany proces oraz powoduje konieczność oddelegowania odpowiedniej osoby lub zespołu zajmującego się sprawami związanymi z flotą. W wyniku działalności zespołu powstaje wiele dokumentów księgowych, które trzeba monitorować i rozliczać. Mając nawet kilkadziesiąt aut, trudno zawierać umowy serwisowe w całej Polsce. W przypadku wynajmu długoterminowego tymi zagadnieniami obarczony zostaje podmiot zewnętrzny, czyli wypożyczający, wykorzystujący efekt skali dla uzyskania najlepszych warunków serwisowych. Kolejnym atutem wynajmu, jaki odczują firmy, jest stałe budżetowanie, czyli brak dodatkowych kosztów, np. związanych z serwisowaniem czy wymianą opon. Wynajem niesie za sobą jeszcze jedną ważną korzyść dla przedsiębiorstwa – dzięki z góry ustalonym kosztom możliwe jest wypożyczenie lepszego pojazdu, który stanowi wizytówkę pracownika, jak też firmy. Klienci wynajmujący pojazdy mogą zawsze liczyć na sprawdzone auta, które po przejechaniu określonego w umowie okresu zostaną wymienione na nowe. Powierzenie firmie wynajmu doradztwa przy doborze wynajmowanego pojazdu pozwala wybrać auto przy zastosowaniu modelu TCO (najniższego kosztu całkowitego zakładającego również koszty paliwa). Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zawsze możemy oferować naszym klientom to, co najlepsze.

Artykuł ukazał się pierwotnie w magazynie Menadżer Floty (wyd. 11/2016)

Źródło: Menadżer Floty

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *