Targi Hannover Messe 2017 [UPDATE]

Już tylko doby dzielą nas od ceremonii otwarcia największej i najważniejszej na świecie imprezy przemysłowej, targów Hannover Messe 2017. Polska jest krajem partnerskim tegorocznej edycji targów, dlatego podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć również magazynu Menadżer Floty.

Hasłem Hannover Messe 2017 jest „Integrated Industry – Creating Value”. Idea ta łączy w sobie różne tematy związane np. z cyfryzacją produkcji (Industry 4.0) czy efektywnością energetyczną.

Targi hanowerskie to 24 hale oraz szereg pawilonów wystawowych o sumarycznej powierzchni ekspozycyjnej wynoszącej około 400 tys. m², przy czym wystawa podzielona jest tematycznie na kilka obszarów. Skala targów hanowerskich jest ogromna i trudno znaleźć inne wydarzenie wystawiennicze o tej wielkości. W Niemczech swoją ofertę przedstawi w tym roku około 6,5 tysiąca wystawców łącznie z 70 krajów, zaś organizatorzy spodziewają się odwiedzin około 200 tys. gości.

W tym roku ma wymiar szczególny ze względu na uczestnictwo w niej Polski jako kraju partnerskiego. W główne hasło imprezy wpisują się działania polskiego rządu, wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w szczególności dotyczące reindustrializacji i innowacyjności. Polski potencjał rozwojowy w takich dziedzinach jak robotyka, informatyka przemysłowa, sterowanie, digitalizacja i automatyzacja procesów przemysłowych jest coraz bardziej dostrzegany poza granicami naszego kraju. Polska strona zamierza aktywnie włączyć się w proces Industry 4.0. – dlatego też do Hanoweru wyrusza z projektem SMART MEANS POLAND.

24 kwietnia o godz. 9.00 z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i firm obecnych na targach, nastąpi oficjalna prezentacja stoiska narodowego. Następnie będzie miała miejsce wizytacja stoisk polskich i niemieckich wystawców.

Stoisko narodowe będzie usytuowane w hali 3 kompleksu targów. Na powierzchni ok. 1,2 tys. m2 swoje innowacyjne produkty i rozwiązania przedstawi 10 polskich firm. Są to:

• Solaris Bus & Coach S.A. – światowy producent autobusów, w tym autobusów elektrycznych;
• Ursus Bus S.A – światowy producent pojazdów, w tym z napędem elektrycznym;
• Transition Technologies – firma oferująca systemy informatyczne i inżynierskie dla przemysłu, przede wszystkim energetycznego;
• Saule Technologies – autor nowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów;
• Ekoenergetyka-Polska – producent infrastruktury ładowania dla autobusów i samochodów elektrycznych;
• DT Poland – producent nowoczesnego oprogramowania;
• Zortrax – producent drukarek 3D i materiałów do druku służących do zaawansowanego projektowania dla przemysłu;
• Medcom – jeden z najbardziej innowacyjnych producentów urządzeń energoelektronicznych na świecie;
• H. Cegielski – Poznań S.A. – firma o ponad 170-letniej tradycji oferująca zaawansowane technologicznie produkty z branż takich jak energetyka, transport, inżynieria środowiskowa, produkcja konstrukcji stalowych;
• TMA Automation – firma projektująca i budująca nowocze¬sne rozwiązania z zakresu: robotyki, automatyki, mechaniki i systemów wizyjnych.

Na polskim stoisku narodowym obecnych będzie też 8 województw: lubelskie, lubuskie, małopolskie, opolskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, 5 Specjalnych Stref Ekonomicznych (Łódzka SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Wałbrzyska SSE, Mielecka SSE, Tarnobrzeska SSE) oraz Urząd Dozoru Technicznego.

W Hanowerze będzie też 20 młodych innowacyjnych firm, które swoją ofertę przedstawią w strefie start-upów. Są to m.in. 3 firmy z nagrodą Ministra Rozwoju i Finansów:

• XTPL – spółka technologiczna, która rozwija chronioną patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzących;
• HussarTech – startup zajmujący się komercyjnym zastosowaniem wynalazku, jakim jest hybrydowy materiał o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych;
• Billon Group – firma technologiczna, która stworzyła pierwszy na świecie system pieniądza elektronicznego, umożliwiający obrót złotym polskim oraz innymi walutami w zgodzie z regulacjami oraz bez ograniczeń czasu i miejsca.

Katalog startupów: www.mr.gov.pl/media/36469/katalogHannover_startupy.pdf

Pozostałe wydarzenia podczas Hannover Messe

Wicepremier Mateusz Morawiecki weźmie też udział w Polish-German Business Summit oraz odwiedzi stoiska polskich firm. Podczas pobytu delegacji polskiej w Hanowerze planowane są także spotkania bilateralne
z delegacjami rządowymi krajów biorących udział w targach.

Na 26 kwietnia 2017 r. zaplanowano organizację tradycyjnego wieczoru kraju partnerskiego – Partner Country Night.

Polski Pawilon Inwestycyjny

Główny pawilon Polski z punktem informacyjnym działającym przez cały czas trwania targów: hala 3 Podstrona dotycząca Polski w serwisie internetowym targów: www.hannovermesse.de/en/supporting-program/partner-country/index-2.xhtml

Targi dla zwiedzających będą dostępne w okresie od 24 do 28 kwietnia. „Menadżer Floty” będzie obecny także na tym wydarzeniu, a relację zaprezentujemy w majowym wydaniu naszego magazynu. Zapraszamy także do regularnych odwiedzin naszej strony WWW oraz portali społecznościowych, na których na bieżąco będziemy publikować informacje z targów Hannover Messe 2017.

Więcej informacji o Hannover Messe 2017 znajduje się na stronie: www.hannovermesse.de/home oraz na www.mr.gov.pl/hannover

—————————————————————————————————————————————–

UPDATE 27.04.2017

W trakcie targów Hannover Messe 2017 na polskim stoisku, w strefie Narodowego Centrum Badań     i Rozwoju (NCBR), prezentują się firmy i jednostki naukowe, które w myśl hasła SMART MEANS POLAND pokazują nowe oblicze naszej gospodarki.

Innowacje i nowoczesne technologie

Duża część wystawców na polskim stoisku narodowym to beneficjenci NCBR, którzy prezentują rozwiązania stworzone z pomocą Funduszy Europejskich.

Na stoisku narodowym prezentowanych jest szereg nowatorskich technologii i produktów stworzonych przez polskie firmy i jednostki naukowe. Uczestnicy targów mogą zobaczyć m.in. stacje ładowania pojazdów elektrycznych (Ekoenergetyka-Polska), efekty prac nad technologią druku ultracienkich linii przewodzących (XTPL) oraz przełomową technologią wytwarzania ogniw fotowoltaicznych w oparciu o perowskity (Saule Technologies).

Bezpośrednio w strefie NCBR prezentują się m.in.:

  • VIGO System – producent innowacyjnych detektorów podczerwieni do zastosowań w energetyce.
  • Advanced Protection System – twórca SAFE SKY – innowacyjnego systemu wykrywania i neutralizacji dronów, działający na zasadzie tarczy antydronowej – w pełni opracowany w Polsce.
  • VersaBox (start-up) – producent autonomicznych robotów mobilnych dla fabryk i magazynów.

Firmy-beneficjenci NCBR obecni w Hanowerze to m.in.: Saule Technologies, Ekoenergetyka, XTPL, Photon, Transition Technologies, Solaris Bus, Genicore, PIAP, VIGO Systems, Advanced Protection System, FlyTech, Visenergia.

Wirtualny spacer po polskich laboratoriach Na targach przedstawiana jest też oferta i możliwości polskich centrów badawczych. Goście dzięki „wirtualnym spacerom”, przenoszą się do nowoczesnych i świetnie wyposażonych polskich laboratoriów, które mogą konkurować z zagranicznymi ośrodkami, świadcząc usługi w zakresie B+R  dla biznesu i instytucji naukowych.

Na Hannover Messe 2017 prezentują się:

  • Wrocławskie Centrum Badań EIT+, posiadające najbardziej kompleksową infrastrukturę badawczą w Europie Środkowo-Wschodniej, wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny. Pozwala to realizować interesujące przemysł, aplikacyjne projekty badawcze oraz podstawowe badania uwzględniające światowe trendy rozwojowe.
  • Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN, które oferuje wykorzystanie wiązek protonowych z cyklotronu C-235 dla firm komercyjnych do badań własności nowych materiałów, substancji biologicznych, detektorów stosowanych w medycynie, technice i fizyce oraz odporności elektroniki na promieniowanie, w tym promieniowanie kosmiczne.
  • Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii: multidyscyplinarny ośrodek z Poznania skupiający specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, skoncentrowany na nowych materiałach i biomateriałach o wielostronnych zastosowaniach.
  • Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie, którego synchrotron SOLARIS to najnowocześniejsze i największe multidyscyplinarne urządzenie badawcze w Polsce.
  • Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT: wyjątkowy kompleks badawczy służący prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami. Centrum wyposażone jest w zaawansowane linie technologiczne oraz platformy projektowania, symulacji, diagnostyki i charakteryzacji.
  • Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH: miejsce prowadzące badania w dziedzinie inżynierii materiałów i nanomateriałów oraz ogólnie pojętej nanotechnologii. W Centrum działa sześć Linii Badawczych i dwa Zespoły Badawcze, które prowadzą badania podstawowe i aplikacyjne nad materiałami metalicznymi, półprzewodnikowymi, kompozytowymi i ich nanostrukturami.

Stoisko SciTech

Jednym z polskich stoisk na targach jest zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego SciTech Poland (hala nr 2). Goście targów mają tam możliwość poznać najciekawsze wynalazki z polskich uczelni, instytutów badawczych, nowatorskie rozwiązania stworzone przez polskich studentów.

Na stoisku SciTech można zobaczyć na przykład: prototyp B-Droida – robota do zapylania roślin, napędzanego i kontrolowanego za pomocą światła mikrobota zdolnego przenosić ładunki o wadze 10-krotnie wyższej niż własna oraz stworzony przez studentów samochód solarny. Łącznie prezentowanych jest tu 27 nowatorskich rozwiązań.

Źródło: Hannover Messe; mr.gov.pl
oprac. MF/jab

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *