Lexus LS z systemem autonomicznej jazdy po zwykłych drogach [wideo]

Lexus zaprezentował flagową limuzynę LS 600h L w prototypowej wersji wyposażonej w system autonomicznego prowadzenia Urban Teammate.

Urban Teammate to następny po Highway Teammate element rozwijanej przez Toyota Motor Corporation koncepcji Mobility Teammate, czyli systemu wspomagającego kierowcę za pomocą zaawansowanych rozwiązań technicznych, takich jak sztuczna inteligencja.

Przetestowany w ubiegłym roku w Lexusie GS system Highway Teammate umożliwia automatyczne prowadzenie pojazdu na drogach szybkiego ruchu. Samodzielnie wykonuje związane z tym manewry, od włączania się do ruchu, przez utrzymywanie bezpiecznych odległości, po wyprzedzanie i opuszczanie autostrady.

Celem Urban Teammate jest z kolei automatyczne prowadzenie pojazdu w środowisku znacznie trudniejszym, czyli na zwykłych drogach i w terenie zabudowanym. Wymaga to precyzyjnej obserwacji otoczenia i wykrywania wszelkich przeszkód, łącznie z rowerami i przechodniami. W tym celu system wyposażono nie tylko w GPS i kamery, ale i zaawansowane czujniki. Lexus LS, przy wykorzystaniu którego jest testowany Urban Teammate, otrzymał wysokorozdzielczy czujnik laserowy (lidar SPAD oparty na jednofotonowych fotodiodach lawinowych). Japoński koncern podkreśla, że celem projektu Mobility Teammate nie jest wyeliminowanie kierowcy.

Źródło: Toyota/Lexus/Complex PR