KIA Stonic w salonach już po wakacjach

Tydzień po tym, jak Hyundai przedstawił swój nowy model o nazwie Kona, siostrzana marka KIA wyciąga kartę z własnej talii dedykowanej segmentowi B-SUV. KIA Stonic to kluczowy model w portfolio produktowym południowokoreańskiego producenta, który ma zawalczyć o nowych odbiorców w tej jakże mocno popularnej obecnie klasie samochodów.

We wspomnianym segmencie B-SUV obecnie rocznie sprzedaje się 1,1 miliona samochodów w Europie – to około 7% ogólnego rynku motoryzacyjnego – i przewiduje, że do 2020 roku urośnie do ponad dwóch milionów sprzedawanych pojazdów rocznie.

KIA Stonic trafi do sprzedaży w trzecim kwartale tego roku, a klienci mogą wybierać między trzema silnikami benzynowymi. Do wyboru litrowa jednostka napędowa T-GDI o mocy 120 KM (turbodoładowaną i z bezpośrednim wtryskiem paliwa) oraz wolnossące silniki benzynowe MPI o pojemności 1,25 l i 1,4 l (z wtryskiem wielopunktowym). W gamie silników znajdzie się również 1,6-litrowy turbodiesel. Wszystkie silniki będą seryjnie współpracować z mechaniczną skrzynią biegów. Podczas gdy Hyundai ogłosił, że opracowuje również wersję elektryczną modela Kona, siostrzana marka KIA póki co nie potwierdziła podobnych planów wobec Stonica.

Natomiast KIA wyposaży każdy egzemplarz modelu Stonic w Apple Car Play i Android Auto, a opcjonalne zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS) obejmują autonomiczne hamowanie awaryjne (AEB) z funkcją rozpoznania pieszych i systemem ostrzegania przed kolizjami. Jeśli chodzi o przednie reflektory, możemy liczyć na technologię LED. Kia zapewnia, że Stonic ma być jednym z najbardziej pojemnych i przestronnych crossoverów klasie. Wiemy już, że bagażnik pomieści 352 l. Duży ekran dotykowy ma być bardzo czytelny i błyskawicznie reagować na dotyk.

Ponadto, 51 procent karoserii i platformy wykonano ze stali o podwyższonej wytrzymałości, zapewniając nie tylko większą sztywność, ale również mniejszą wagę. Co ciekawe, koncern Hyundai Motor, który posiada prawa własności do marki KIA jest jedynym producentem samochodów na świecie, który sam wytwarza stal dla wszystkich swoich pojazdów na całym świecie w ramach grupy.

Podobnie jak wszystkie modele KIA, również Stonic standardowo będzie objęty 7-letnią gwarancją producenta (do przebiegu 150 000 km). Samochód trafi do sprzedaży w Europie w trzecim kwartale 2017 roku. Ceny w Polsce zaczynać się będą od 54 tys. zł.

 

Źródło: KIA, Hyundai
oprac. MF/jab