Im mniej jeździsz, tym mniej płacisz – na czym polega rewolucyjny leasing liczony kilometrami?

Coraz więcej przedsiębiorców deklaruje potrzebą korzystania z pojazdów firmowych, a nie ich posiadania. Stąd rośnie zainteresowanie leasingiem – głównie operacyjnym z uwagi na wiele korzyści podatkowym. Innowacją w tym zakresie jest leasing liczony kilometrami. Sprawdź, na czym to polega.

Największą bolączką przedsiębiorców korzystających ze standardowej oferty leasingu jest konieczność regulowania rat leasingowych, mimo że pojazd nie w każdym miesiącu jest intensywnie eksploatowany. Gdy zdarzają się przestoje, a firma nie zarabia – płacić i tak trzeba, co z kolei może zaburzyć płynność finansową. Twórcy leasingu liczonego kilometrami mają tego świadomość, dlatego wprowadzili na rynek rozwiązanie idealnie wpisujące się w oczekiwania większości przedsiębiorców.

Pay as you drive, czyli płacisz za przejechane kilometry
Miesięczna rata nowoczesnego leasingu bazuje na tzw. kilometrówce. Dzięki montażowi urządzenia GPS w pojeździe, można dokładnie sprawdzić przebieg w danym miesiącu i na jego podstawie wyliczyć wysokość miesięcznej raty leasingowej. Jest ona mniejsza, jeżeli w cyklu rozliczeniowym samochód był rzadziej używany.
Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale wówczas, gdy firma działa sezonowo lub boryka się z chwilowymi przestojami związanymi z niedyspozycją pracownika. Jako że nie zarabia, nie musi ponosić dodatkowych kosztów. Można zatem z powodzeniem stwierdzić, że leasing uzależniony od przebiegu jest niezwykle elastyczny i dostosowuje się do cash flow firmy.

Nowoczesny leasing = sprawniejsze zarządzanie flotą
Innowacyjny leasing działający na zasadzie „pay as you drive” posiada wiele korzyści. Chociaż główną jest rata wyliczana proporcjonalnie do stopnia wykorzystania pojazdu, atutem jest również sprawniejsze i wydajniejsze zarządzanie flotą. Umożliwia to montaż urządzenia GPS pozwalającego monitorować pokonywane przez pojazd trasy. To z kolei pozwala na kontrolowanie zużycia paliwa, eliminując tym samym nadużycia związane z bezprawnym wykorzystaniem pojazdów do celów prywatnych. Atutem jest także możliwość zarządzania czasem pracy kierowców, a także monitorowanie ich stylu jazdy, itp.

Ile to kosztuje?
Biorąc pod uwagę całościowe koszty, leasing liczony kilometrami cenowo jest zbliżony do oferty standardowego leasingu. Warto jednak pamiętać, że innowacyjność tego rozwiązanie nie polega na obniżeniu całkowitych wydatków związanych z umową leasingową. Chodzi jedynie o rozłożenie wszystkich kosztów tak, by były one idealnie dopasowane do aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Założeniem tego rodzaju leasingu jest dostosowanie wysokości raty leasingowej do aktualnych możliwości finansowych – skoro bowiem samochód nie jest użytkowany, firma w tym czasie nie zarabia.

Źródło: happymiles.pl
oprac. MF/jab