Krakowskie MPK zainteresowane hybrydowymi autobusami Volvo

Podczas odbywającego się w Krakowie posiedzenia Komisji Taboru Autobusowego połączonego z obchodami 90-lecia krakowskiej komunikacji autobusowej Volvo zaprezentowało miejski autobus, napędzany głównie energią elektryczną (na 70 proc. trasy), oszczędzający 60 proc. kosztów energii i redukujący emisję dwutlenku węgla o 75 proc.

Czystość powietrza, a także obniżenie poziomu hałasu to kwestie, które coraz częściej brane są pod uwagę przy projektowaniu systemów komunikacji miejskiej. W Krakowie problem jest szczególnie istotny ze względu na silne zanieczyszczenie powietrza – smog, który z roku na rok staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców.

W przypadku komunikacji miejskiej odpowiedzią na eko-potrzeby miast są autobusy wykorzystujące napęd elektryczny. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż nawet najnowsze diesle – są cichsze, emitują znacząco mniej szkodliwych substancji, pozwalają oszczędzać energię.

Właśnie taki autobus został zaprezentowany w Krakowie przez Volvo. Volvo 7900 Electric Hybrid to tzw. elektryczna hybryda, wykorzystująca na większości trasy energię elektryczną.

– „Elektryczna hybryda Volvo 7900 porusza się cicho i nie wytwarza spalin na 70 proc. swojej trasy. Ładowanie baterii trwa tylko 3-4 minuty i odbywa się na przystanku końcowym. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemu ładowania „opportunity charging” – autobus po prostu podjeżdża pod stację ładowania i pobiera prąd przez pantograf wysuwany ze stacji, tłumaczy Małgorzata Durda, Dyrektor Regionu na Polskę i Kraje Bałtyckie Volvo Buses.

 – „Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie energii jest o 60 proc. niższe niż w przypadku porównywalnego autobusu z silnikiem diesla, a emisja dwutlenku węgla zostaje zredukowana aż o 75 proc.” – dodaje Małgorzata Durda.

Volvo 7900 Electric Hybrid oferuje wymaganą przez operatorów komunikacji miejskiej pojemność pasażerską, może być konfigurowany w różny sposób – każdorazowo dostosowując się do wymogów i potrzeb komunikacji miejskiej w danym mieście. Elektryczne hybrydy Volvo kursują już w takich miastach jak Göteborg, Sztokholm, Hamburg, Luksemburg, Namur czy Kurytyba. Warto wspomnieć, że te nowoczesne autobusy powstają w całości w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo. Cały proces produkcyjny, począwszy od projektowania konstrukcji oraz adaptacji według specyfikacji klientów, poprzez produkcję, aż po wsparcie i serwis po sprzedaży odbywa się w kraju.

Źródło: Volvo