Elektryczna nowość od Mercedes-Benz

We wtorek w stolicy Szwecji, Mercedes-Benz zaprezentował swój pierwszy w pełni elektryczny pojazd. Według producenta EQC ma zasięg przekraczający 450 km przy w pełni naładowanych aukumulatorach. 

Pierwszy model z nowej serii EQ jest wyposażony w zestaw akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 80 kWh i wadze 650 kg. Według badania w cyklu NEDC zasięg pojazdu przekracza 450 km. Do napędu EQC wykorzystywane są dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 300 kW i maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 765 Nm. Jak tłumaczą przedstawiciele Mercedesa, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim przedni napęd ma zoptymalizować i zapewnić jak największą efektywność podczas krótkich i średnich przejazdów. Tylny natomiast ma zapewnić odpowiednią dynamikę.

Z EQC, pierwszym w pełni elektrycznym SUV-em Mercedes-Benza, dokonujemy zmiany. Napędy elektryczne są niezwykle istotnym elementem mobilności przyszłości. Inwestujemy ponad miliard euro w rozwój portfolio produktów marki EQ, a także kolejnych ponad miliard euro w światową produkcję baterii” – podkreślał prezes Mercedesa Dieter Zetsche.

Rozwój elektromobliności jest niezwykle istotny dla niemieckiego producenta. Dlatego też tak długo trwały prace nad jego budową. Według szacunków zużycie energii w EQC jest na poziomie 22,2 kWh na 100 km. Biorąc pod uwagę jego moc jest to dość dobry wynik.Ponadto kierowaca będzie miał do wyboru jeden z pięciu trybów jazdy (od eko do sport).

Jak przystało na Mercedesa, EQC został wyposażony w system multimedialny MBUX, który wyświetla m.in. dane dotyczące zużycia energii czy prognozowany zasięg. Może on być kontrolowany za pomocą polecań głosowych. 

Produkcja tego modelu rozpocznie się od 2019 roku w fabryce w Bremie w północno-zachodnich Niemczech. Warto też wspomnieć, że do 2022 roku Mercedes planuje wprowadzić do gamy kolejne auta elektryczne z różnych segmentów i do 2025 roku uzyskać ogólną przedaż na poziomie 15-25 procent z całej dostępnej gamy modelowej.