Drugi sezon szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience rozpoczęty

Nasza redakcja uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Mercedes-Benz Safety Experience i Robert Hundla Driving Academy na Torze Modlin, które otworzyło drugi sezon programu. To praktyczne zajęcia, podczas których na własnej skórze doświadczyliśmy, jak zachowuje się samochód w sytuacjach ekstremalnych oraz poznaliśmy działanie najnowszych systemów bezpieczeństwa.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Stypułkowska

Na szkoleniu do dyspozycji mieliśmy nowe modele Mercedesa, w których elektronika jest niewątpliwie wsparciem, jednak musimy wiedzieć, jak dokładnie działają poszczególne systemy, aby móc w pełni wykorzystać ich możliwości. Przekonaliśmy się również, iż nadal musimy umieć przewidywać potencjalnie niebezpieczne sytuacje i posiadać właściwe nawyki. Na torze mogliśmy nie tylko doskonalić umiejętności za kierownicą, ale też poznać nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Szkolenie rozpoczęło się od podziału na grupy, krótkiego wprowadzenia do zajęć oraz wykładu teoretycznego. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne w podgrupach na każdym z czterech stanowisk: prezentacja systemów, hamowanie awaryjne, systemy jezdne, systemy bezpieczeństwa. W programie mieliśmy m.in. płytę poślizgową z szarpakiem, wprowadzanie pojazdu w różne rodzaje poślizgu, pokazy działania systemów bezpieczeństwa predykcyjnego Pre-Safe. Poznaliśmy także zagadnienia dotyczące jazdy częściowo zautomatyzowanej, w tym autonomicznego parkowania. Między poszczególnymi blokami zajęć był oczywiście czas, aby chwilę odetchnąć, wypić kawę i zjeść co nieco. Mieliśmy także możliwość sprawdzić się w próbie czasowej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia, a tym, którzy okazali się najlepsi w próbie czasowej, wręczono pamiątkowe statuetki.

Partnerem programu Mercedes-Benz Safety Experience w zakresie ogumienia jest marka Continental. Auta wykorzystane do naszego szkolenia wyposażone były w najnowsze opony Continental EcoContact™ 6 – o niskich oporach toczenia, a także SportContact™ 6 – model przeznaczony do samochodów o wysokich osiągach.

Wszystkie zajęcia prowadzone są przez doświadczonych, profesjonalnych instruktorów z doświadczeniem w motorsporcie, którzy mają jednocześnie talent do przekazywania cennej wiedzy. Warto wspomnieć również, że Driving Academy Roberta Hundli jest partnerem Akademii Menażera Floty – cyklu artykułów poświęconych zagadnieniom związanym z doskonaleniem techniki jazdy.

Dla dziennikarzy szkolenie to było doskonałą okazją, aby poprawić umiejętności za kierownicą, takie jak hamowanie awaryjne, technika skrętu czy nagła zmiana toru jazdy. Mogliśmy także przetestować w bezpiecznych warunkach, na torze, najnowsze modele Mercedes-Benz – m.in. Klasę A Limuzyna, Klasę B, a także Klasy C, E oraz GLE.