Kubica jednak nie wystartował w Daytonie

Mimo wielkich przygotowań i nadziei, Robert Kubica jednak nie wystartował w 59 edycji 24 godzinnego wyścigu na Daytona International Speedway. Samochód zespołu High Class Racing, w którym startował Polak, uległ awarii już po dwóch godzinach rywalizacji i ostatecznie został wycofany z wyścigu.

Po udanych kwalifikacjach jako pierwszy w teamie Kubicy za kierownicą samochodu Oreca 07-Gibson zasiadł Dennis Andersen. Duńczyk radził sobie bardzo dobrze utrzymując 2-3 lokatę w klasie LMP2 i miejsce w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Niestety, po 55 okrążeniach z samochodu zaczął wydobywać się dym i Andersen musiał zjechać do depo. Zdiagnozowano problem ze skrzynią biegów, której naprawa mocno się przeciągała, jednak pojazd powrócił na tor z nowym kierowcą – Andersem Fjordbachem i stratą 70 okrążeń do lidera. Resztki nadziei na ukończenie dobowego maratonu prysły zaledwie po jednym okrążeniu –  kłopoty ze skrzynią powtórzyły się i zespół podjął decyzję o rezygnacji z dalszej jazdy. To oczywiście oznaczało, że Robert Kubica i Ferdinand Habsburg nie mieli okazji zaliczyć nawet jednego okrążenia podczas tego wyścigu.

Przez ostatnie dwa tygodnie na Daytonie dawaliśmy z siebie wszystko, ale czasami sport, który tak kochamy, potrafi zranić. Robiliśmy, co w naszej mocy, by naprawić usterkę, ale ostatecznie musieliśmy się wycofać” – tłumaczył, za pośrednictwem mediów społecznościowych, zespół High Class Racing.

Pierwszą rundę WeatherTech SportsCar Championship wygrali Ricky Taylor, Filipe Albuquerque, Alexander Rossi i Helio Castroneves w Acurze ARX-05 zespołu Wayne Taylor Racing, natomiast w kategorii LMP2 triumfowali Paul-Loup Chatin, Ryan Dalziel, Kyle Tilley i Dwight Merriman jadący Orecą 07-Gibson teamu Era Motorsport.

Wyniki 59. ROLEX 24 AT DAYTONA

1. Ricky Taylor/Filipe Albuquerque/Alexander Rossi/Hélio Castroneves (USA/P/USA/BR) Acura ARX-05 807 okr.

2. Jimmie Johnson/Kamui Kobayashi/Simon Pagenaud/Mike Rockenfeller (USA/J/F/D) Cadillac DPi-V.R +4,704

3. Oliver Jarvis/Jonathan Bomarito/Harry Tincknell (GB/USA/GB) Mazda RT24-P +6,562

4. Olivier Pla/AJ Allmendinger/Dane Cameron/Juan Pablo Montoya (F/USA/USA/CO) Acura ARX-05 +54,418

5. Renger van der Zande/Scott Dixon/Kevin Magnussen (NL/NZ/DK) Cadillac DPi-V.R +1.07,744

6. Paul-Loup Chatin/Ryan Dalziel/Kyle Tilley/Dwight Merriman (F/GB/GB/USA) Oreca 07-Gibson (1 w LMP2) -20 okr.

Tekst: Tomasz Szmandra
Zdjęcia: High Class Racing i Orlen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *