Alfa Romeo Racing Orlen i Robert Kubica w Warszawie

Robert Kubica, Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi uczestniczyli w oficjalnej prezentacji zespołu Alfa Romeo Racing Orlen, która odbyła się w Warszawie. Pokazano także samochód w malowaniu na sezon 2020, a wśród gości w siedzibie spółki PKN Orlen pojawił się prezydent RP Andrzej Duda.

Po dwóch latach współpracy z teamem Williams, 1 stycznia tego roku PKN Orlen ogłosił podpisanie kontraktu z wyżej notowanym zespołem Alfa Romeo. Robert Kubica będzie pełnił w nim rolę kierowcy testowego i rezerwowego, a na biało-czerwonym bolidzie Alfa Romeo Racing Orlen znalazło się 10 logotypów sponsora tytularnego zespołu. W spotkaniu w Warszawie uczestniczyli także szef teamu Frédéric Vasseur, Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN oraz Jacek Sasin, wicepremier i minister Aktywów Państwowych. Natomiast gościem specjalnym był prezydent RP Andrzej Duda.

Zaangażowanie PKN Orlen w sponsoring sportowy, również w Formułę 1 i współpraca z Robertem Kubicą ma przede wszystkim wymiar biznesowy. Formuła 1 jest marką bardzo rozpoznawalną, a więc również promocja dla nas. Już w ubiegłym roku udało nam się znacząco zwiększyć rozpoznawalność marki Orlen poza granicami Polski. Jest to ważne biorąc pod uwagę fakt, że 60 procent przychodów koncernu pochodzi właśnie z zagranicy, a nasze produkty są obecne w ponad 100 krajach. Ta współpraca ma również duże znaczenie w kontekście dalszego rozwoju sieci detalicznej za granicą i planów dotyczących rebrandingu naszych stacji w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Robert jest w tym wszystkim naszym ambasadorem, ale mamy również wspaniałych młodych kartingowców, którzy w ramach tej umowy będą szkoleni” – powiedział Daniel Obajtek.

Czeka nas wiele pracy podczas testów i w późniejszym czasie, ale jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Poznajemy nasz nowy bolid, odkrywamy, co należy poprawić i pracujemy nad tym. Bolidy Formuły 1 będą w tym roku szybsze i powinien to być bardzo ekscytujący sezon” – tłumaczy Robert Kubica, który odniósł się także do startów Williamsem w ubiegłym sezonie – „Porównywanie bolidu z ubiegłego sezonu z tym, którym jeżdżę obecnie nie ma najmniejszego sensu, bo jest to po prostu coś zupełnie innego, na innym poziomie. Przede wszystkim ten samochód znacznie łatwiej się prowadzi i jest bardziej przewidywalny. Na pewno jest mi teraz łatwiej, niż 12 miesięcy temu. Ale nie mam co wracać do przeszłości, bo musimy skoncentrować się na przygotowaniach do tegorocznego sezonu.

 „Robert to bardzo silny atut zespołu – już od pierwszego testu udzielał cennych informacji zwrotnych naszym inżynierom. To jest rodzaj wkładu, który pomaga nam rozwijać bolid”– powiedział Frédéric Vasseur, szef zespołu Alfa Romeo Racing Orlen.

Z kolei podstawowy kierowca teamu, mistrz świata z 2007 roku, Kimi Räikkönen tak mówił o współpracy z Kubicą – „Jeśli chodzi o Roberta, przez lata jeździłem z nim na torze i nie mam wątpliwości, że wniesie duży wkład do naszego zespołu. Ma duże doświadczenie, a jego niesamowity powrót do zdrowia i powrót na tor pokazują, jak wielki jest jeszcze jego apetyt na ten sport.”

Polskich fanów F1, a może bardziej Kubicy, docenił natomiast drugi zawodnik ekipy z Hinwil, Antonio Giovinazzi – „Widok tak wielu kibiców na trybunach machających polskimi flagami i kibicujących teamowi Roberta był jednym ze wspaniałych momentów ostatniego sezonu. Polscy kibice z całą swoją pasją przypominają mi bardzo Włochów i mam nadzieję, że w tym sezonie będą także kibicować Kimiemu i mnie.”

Przypomnijmy, że Alfa Romeo Racing Orlen to jeden z dziesięciu zespołów startujących w tegorocznym sezonie Formuły 1. Team wcześniej nosił nazwę Sauber, następnie BMW Sauber, a w jego bolidzie 6 sierpnia 2006 roku na Węgrzech Robert Kubica zadebiutował w Formule 1. 5 kwietnia 2008 w Bahrajnie Polak zdobył swoje pierwsze pole position, a 8 czerwca 2008 roku wygrał wyścig o Grand Prix Kanady. Po przejęciu przez Alfę Romeo zespół założony przez Petera Saubera kontynuuje tradycje słynnej marki, która uczestniczyła w wyścigach od początku istnienia F1. Włoch Nino Farina za kierownicą Alfy Romeo wygrał historyczny, pierwszy wyścig Formuły 1 w 1950 roku na torze Silverstone i został pierwszym mistrzem świata w tej kategorii. W kolejnym sezonie jego sukces powtórzył słynny Argentyńczyk Juan Manuel Fangio, również za kierownicą Alfy Romeo.

Tegoroczny bolid Alfa Romeo C39 ma już za sobą pierwsze testy, który odbyły się w ubiegłym tygodniu na Circuit de Barcelona-Catalunya. Pierwszego dnia za kierownicą zasiadł Robert Kubica, który przejechał łącznie 59 okrążeń, a już w środę zespoły F1 wracają na hiszpański tor na drugą cześć przedsezonowych testów.

Tomasz Szmandra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.