Udany debiut Czarneckiego podczas Tor Modlin Rally Show

Jednym z ciekawszych wydarzeń drugiej edycji Tor Modlin Rally Show był start Roberta Czarneckiego, który jako doświadczony i utytułowany zawodnik z rallycrossu po raz pierwszy miał okazję wystartować jako kierowca w profesjonalnym rajdzie samochodowym. Jak się okazało – z powodzeniem!

Cały rajd zainicjowany i zorganizowany przez doskonale znanego nie tylko miłośnikom sportów motorowych Leszka Kuzaja sam w sobie stanowił wyzwanie dla startujących załóg. W programie znalazły się trudne technicznie odcinki specjalne zlokalizowane zarówno na Torze Modlin, jak i na terenie pobliskiej zabytkowej twierdzy. Nic dziwnego, że nie wszystkim udało się dotrzeć do mety.

Robert Czarnecki po raz pierwszy w swojej karierze startował z pilotem oraz w profesjonalnym samochodzie rajdowym z napędem na tylną oś (RWD), na dodatek na mokrej nawierzchni… Zawodnik z Warszawy od początku zastrzegał, że podczas tego rajdu w żadnym wypadku nie chodzi mu o wynik, bo chce spróbować swoich sił w nowej dyscyplinie i dobrze się bawić!

Na prawym fotelu 360-konnego BMW M3 E46 Compact zasiadł więc doświadczony pilot Mateusz Martynek, który pomógł Robertowi Czarneckiemu w przyspieszonym kursie rajdowego rzemiosła.

Zrobiłem tym autem zaledwie parę kilometrów na testach, ale w zupełnie innych warunkach. BMW jest bardzo przyjemne w prowadzeniu, ale zarazem bardzo wymagające, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Podczas zapoznania z trasą uczyłem się podstaw opisu, co z zasady jest proste, chyba, że w tym samym czasie trzeba panować nad megamocnym samochodem. Było to bardzo duże obciążenie dla mojej głowy i wymagało maksymalnego skupienia” – tłumaczy Czarnecki.

Na początku zdarzały się problemy z komunikacją, ale wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami współpracowało się nam coraz lepiej. Mateusz wiedział, gdzie mogę popełnić błąd i maksymalnie precyzyjnie starał się mi dyktować trasę. W rallycrossie liczy się reakcja na bieżącą sytuację, plan w głowie powstaje tu i teraz, natomiast w rajdach wszystko musi być przemyślane i zaplanowane. To zupełnie inne podejście, które wymaga przyzwyczajenia”.

Debiut w nowej dyscyplinie wypadł jednak obiecująco, skoro Robert Czarnecki dorzucił do swojej bogatej kolekcji kolejne puchary…

Mimo, że był to mój debiut, cały rajd przejechaliśmy bez większego błędu. Trasy były bardzo fajne, techniczne i wymagające, ale dające dużo przyjemności. Oczywiście na tym etapie nie byłem jeszcze w stanie wykorzystać pełnego potencjału samochodu, ale mam nadzieję, że uda mi się to w sezonie 2022. Mam już pewne plany związane ze startami na litewskich szutrach, ale na razie jeszcze nic konkretnego nie zostało ustalone” – mówi Czarnecki. „Podsumowując: Tor Modlin Rally Show 2021 był dla mnie bardzo udanym rajdowym debiutem. Zajęliśmy 3. miejsce w klasie R2 w klasyfikacji generalnej, 3. miejsce w klasie R2 w Kryterium Toru Modlin i 1. miejsce w klasie R2 w odrębnie punktowanym za styl przejazdu Rally Show. Korzystając z okazji chciałbym podziękować mojemu pilotowi Mateuszowi Martynkowi, bez którego nie byłoby tego sukcesu oraz partnerom za wsparcie: komputerydogier.olx.pl, Silvak, Czarnecki Racing School, urazszyjny.pl, stacja88.pl, Overdrive.com.pl”.

(TSz)
Zdjęcia: Maciej Niechwiadowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *