Škoda Octavia w nowej odsłonie

Škoda zaprezentowała odświeżoną wersję swojego bestsellerowego modelu Octavia. Auto poddano subtelnym modyfikacjom designu, ulepszono technologicznie i dopracowano jego wnętrze.

Zmiany w wyglądzie samochodu obejmują przeprojektowanie reflektorów, które teraz zarówno fizycznie, jak i wizualnie lepiej przylegają do zmodernizowanej osłony chłodnicy. Cały przód auta wygląda bardziej elegancko – wrażenie to jest spowodowane m.in. ściślejszym poprowadzeniem linii przedniej części nadwozia. Tylny zderzak w nowej wersji Octavii został zmieniony. Reflektory zostały wyposażone w dodatkową, ulepszoną technologię LED Matrix, z 36 segmentami zamiast 24 i nowymi funkcjami, które pozwalają na wyjęcie świateł przeciwmgielnych ze zderzaka. W tej wersji reflektory są także wzbogacone o nowoczesny element świetlny Crystallinium.

Nowe systemy wspomagania

Wnętrze pojazdu wyposażono w bardziej zrównoważone materiały i opcjonalnie 13-calowy ekran systemu Infotainment. Zmodernizowana Octavia zapewnia również wydajniejsze ładowanie urządzeń przez USB-C i ulepszony, bezkluczykowy system zamykania samochodu Kessy.

Škoda Octavia AD 2024 będzie dostępna w czterech wersjach wyposażenia: Essence, Selection, Sportline i RS. Ponadto, klienci będą mogli wybrać wnętrze w jednym z dziewięciu wykończeń. Do wyboru są także ergonomiczne fotele z certyfikatem AGR i funkcją masażu.

Pojazd został wyposażony w nowe funkcje wspomagania i bezpieczeństwa. Manewrowanie ułatwia nowy asystent parkowania (Intelligent Park Assist) oraz zdalny asystent parkowania (Remote Park Assist). Oparty na sztucznej inteligencji chatbot ChatGPT zostanie zintegrowany z asystentem głosowym Laura, wprowadzając szereg nowych możliwości, które wykraczają znacznie poza dotychczasowe polecenia głosowe.

Od hybrydy do Diesla

Gamę jednostek napędowych zmodernizowanej Škody Octavia otwiera silnik benzynowy 1.5 TSI o mocy 115 KM z 6-biegową manualną skrzynią biegów lub DSG. Jednostka 1.5 TSI o mocy 150 KM, oprócz wersji z manualną skrzynią, jest dostępna także z technologią miękkiej hybrydy oraz skrzynią biegów DSG. Wyżej w gamie znajdują się silniki dwulitrowe: dla wersji z napędem na cztery koła dostępna będzie jednostka 2.0 TSI o mocy 204 KM z automatyczną skrzynią biegów, a model RS oferuje moc 265 KM. Dostępne są także dwa silniki Diesla 2.0 TDI: wariant o mocy 115 KM dostępny jest z manualną 6-biegową skrzynią biegów, a wersja 150-konna ponownie została zestawiona z automatyczną, 7-biegową skrzynią DSG.

Jak przyznaje sam producent, niektóre elementy modelu są inspirowane nową Škodą Superb, ale rozwiązania te mają nieco bardziej sportowy charakter. Odświeżona Octavia będzie destępna oczywiście również w sportowym wariancie RS.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *