Renault i Volvo będą produkować elektryczne auta dostawcze

Grupa Renault i Grupa Volvo ogłosiły utworzenie Flexis SAS, spółki joint venture, która będzie produkować elektryczne samochody dostawcze nowej generacji. Pierwsze wspólnie wytwarzane modele powinny trafić na rynek w 2026 roku.

Po podpisaniu porozumienia 6 października 2023 r. Grupa Renault i Grupa Volvo uzyskały niezbędne zgody na powołanie nowej spółki, która opracuje elektryczne samochody dostawcze nowej generacji z wykorzystaniem koncepcji Software Defined Vehicle (SDV) wraz z całym wachlarzem powiązanych usług. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby klientów w zakresie efektywnej i zeroemisyjnej logistyki miejskiej. Spółka będzie miała siedzibę we Francji.

W ciągu trzech najbliższych lat Grupa Renault i Grupa Volvo zainwestują w nową spółkę po 300 milionów euro. Grupa CMA CGM, z którą partnerzy podpisali list intencyjny, potwierdziła zainteresowanie strategicznym projektem i zainwestowaniem nawet 120 milionów euro w Flexis SAS za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego PULSE. Celem funduszu, który dysponuje kapitałem 1,5 miliarda euro, jest dekarbonizacja branży logistycznej. Nowa gama w 100% elektrycznych samochodów dostawczych SDV zostanie przedstawiona przez powołaną spółkę w późniejszym terminie. Ich produkcja powinna rozpocząć się w 2026 roku.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *