Podsumowanie akcji „Profesjonalni kierowcy”

Od początku 2016 roku w ramch akcji „Profesjonalni kierowcy” udało się przeszkolić ponad 1000 osób, przy czym zainteresowanie akcją stale rośnie. Warto nadmienić, że profil kursantów zmienia się i coraz częściej mamy do czynienia z młodymi osobami w wieku 20-29 lat. W 2023 roku stanowiły one 18 proc. uczestników szkolenia. Wzrosło też zainteresowanie prawem jazdy kat. C+E, w latach 2022-2023 uzyskało je ponad 38 proc. kursantów.

Starzejąca się grupa zawodowa, braki kadrowe wśród truckerów – eksperci od lat alarmują o problemach z jakimi mierzy się sektor TSL. O tym, że są potrzebne zmiany wiedzą pomysłodawcy i partnerzy akcji „Profesjonalni Kierowcy”, inwestujący w rozwój zawodowy kierowców z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo. Nawet 11 proc. wakatów może zostać nieobsadzonych przez zawodowych kierowców w 2024 roku, co stanowi wzrost o 4 proc. w stosunku do obecnego roku – taki wynik wyłania się z raportu IRU (Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego).

Jak zapełnić luki w niedoborze zawodowych kierowców?

Wpływa na to rosnące zapotrzebowanie na transport, a także starzejąca się grupa zawodowych kierowców w Europie. Niestety, co trzeci trucker w Unii Europejskiej ma ponad 55 lat. – Statystyki nie są zaskakujące, bo od 2016 roku wraz z Partnerami akcji „Profesjonalni Kierowcy” staramy się poprawić sytuację na rynku transportowym. W ramach wspólnej inicjatywy podnosimy kompetencje kierowców posiadających prawo jazdy C+E. Zauważyliśmy, że na rynku są osoby, które zrobiły kilka lat temu prawo jazdy z kategorią C+E lub C, ale z różnych powodów nie są aktywne zawodowo – jedni chcą wrócić do branży, a drudzy z kolei rozpocząć pracę jako kierowcy – mówi Piotr Werner, Product Digital and Marketing Manager, Volvo Trucks Polska. I dodaje: To co nas napawa optymizmem, to fakt, że profil naszych kursantów zmienia się: coraz częściej mamy do czynienia z młodymi osobami w wieku 20-29 lat. W 2023 roku stanowiły one 18 proc. uczestników szkolenia. Wzrosło też zainteresowanie prawem jazdy kat. C+E. W latach 2022-2023 uzyskało je ponad 38 proc. naszych kursantów.

Bez partnerów nie byłoby tego projektu

Akcja „Profesjonalni Kierowcy” to bezpłatne szkolenia, które wykraczają poza tradycyjne kursy. W ramach spotkań uczestnicy mogą m.in.: przypomnieć zasady udzielania pierwszej pomocy; sprawdzić umiejętności jazdy na drogach i utrzymania pojazdu w poślizgu; nauczyć się efektywnego manewrowania czy też prawidłowego dojazdu do rampy; poznać metody mocowania i zabezpieczania ładunku oraz podpinania naczepy. – Tak bogaty program nie byłby możliwy bez naszych partnerów inwestujących w zawodowych kierowców, którzy pośrednio wpływają na wzrost PKB w jednej z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, czyli TSL. Jednocześnie poprzez podnoszenie kompetencji zawodowych kierowców zwiększają bezpieczeństwo na drogach wszystkich uczestników ruchu – tłumaczy Piotr Werner.

Od początku 2016 roku udało się przeszkolić ponad 1000 osób, przy czym zainteresowanie stale rośnie i obecnie jest 4-krotnie większe.

Partnerami akcji „Profesjonalni Kierowcy” są: Volvo Trucks Polska, MJM Brokers, VFS Usługi Finansowe, MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Shell Polska, Chubb, WARTA.

(red) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *