Opony letnie premium – jak w pełni wykorzystać ich potencjał?

Bezpiecznie, komfortowo, ekonomicznie – jakie opony wybrać na sezon letni w tym roku, by podczas jazdy doświadczać wszystkich tych zalet jednocześnie? Eksperci Goodyear wskazują na korzyści płynące z inwestycji w pełne nowych technologii opony premium, które skracają drogę hamowania, mają większy przebieg i pozwalają zaoszczędzić na zużyciu paliwa.

W zależności od modelu opony letniej, różnica w długości drogi hamowania może wynosić nawet do 15 metrów na mokrej nawierzchni przy prędkości 80 km/h oraz do 7 metrów na suchej nawierzchni przy prędkości 100 km/h. Zakup opony premium wiąże się oczywiście z większym wydatkiem, za to lista długoterminowych korzyści z tej inwestycji wykracza poza poprawę osiągów i komfortu jazdy.

Dwa razy więcej kilometrów

Niemiecki magazyn motoryzacyjny „Auto Bild” porównał 20 opon letnich pod względem przebiegu i sklasyfikował model Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 zaliczany do segmentu premium na pierwszym miejscu z wynikiem na poziomie 63 200 km. To ponad dwukrotnie dłuższy dystans w porównaniu do modelu sklasyfikowanego na ostatnim miejscu w teście.

„Auto Bild” porównał te produkty również pod względem kosztu pokonania dystansu 1000 km. W tej kategorii Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 okazała się najtańszą oponą z przelicznikiem 8,70 euro na 1000 km. To o około 50% mniej niż średnia cena za 1000 km siedmiu ostatnich opon w rankingu (16,14 euro). Przekłada się to na oszczędność rzędu 50% na każde przejechane 1000 km!

Przystosowana do samochodów elektrycznych

Nowoczesne, wysokiej jakości opony letnie są także zoptymalizowane pod kątem specjalnych potrzeb pojazdów elektrycznych. W rzeczywistości wszystkie opony Goodyear są zaprojektowane tak, aby nadawały się do użytku zarówno w pojazdach elektrycznych (EV), co potwierdza logo „EV Ready” na ścianie bocznej, jak i w pojazdach z tradycyjnym silnikiem spalinowym czy hybrydach.

Oznacza to, że konstrukcja opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 została przystosowana do przenoszenia zwiększonej masy i wyższego momentu obrotowego, charakterystycznych cech pojazdów elektrycznych. Natomiast jej innowacyjny wzór bieżnika redukuje hałas w kabinie. Komfort jazdy poprawiają też dwie inne technologie Goodyear – SoundComfort, która pomaga zmniejszyć hałas wewnątrz samochodu o połowę (nawet o 4 dB) oraz SealTech, która uszczelnia przebicia bieżnika o średnicy do 5 mm. Oba rozwiązania są dostępne w wybranych rozmiarach opony Eagle F1 Asymmetric 6.

Nagradzana za osiągi i nowoczesne technologie

Unikalne właściwości Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 na drodze potwierdzają liczne nagrody. W 2023 r. „Auto Bild” przyznał temu produktowi tytuł „Eco-Master”, a firmie Goodyear drugi rok z rzędu tytuł „Najlepszego producenta opon letnich”. Ponadto model ten triumfował w najnowszym teście „Auto Bild allrad”.

Jej wysokie osiągi na drodze to zasługa najnowszych rozwiązań Goodyear, takich jak technologia Dry Contact Plus, która pomaga oponie dostosować się do stylu jazdy i wymagań pojazdu oraz poprawia osiągi na suchej nawierzchni. W mokrych warunkach pogodowych technologia Wet Braking Pro, oparta na doświadczeniu Goodyeara w wyścigach samochodowych, zapewnia temu modelowi większy mikrokontakt z nawierzchnią drogi, co przekłada się na lepsze prowadzenie i hamowanie.

„Goodyear korzysta z ponad 125 lat doświadczenia w kształtowaniu przyszłości mobilności i opracowywaniu wiodących na rynku opon. Tego lata oferujemy jeszcze większą gamę nagradzanych opon Eagle F1 Asymmetric 6, które zapewniają wyjątkowe wrażenia z jazdy, a także dobrą wydajność i korzyści ekonomiczne niezależnie od tego, jakimi samochodami jeżdżą kierowcy” – powiedziała Sonia Leneveu, dyrektor marketingu w Goodyear ds. opon do aut osobowych w Europie.

Opony zimowe używane latem to duże ryzyko!

Wiosną, gdy temperatury rosną, Goodyear zaleca kierowcom zmianę opon na letnie. Najnowsze testy dowodzą, że hamowanie na mokrej nawierzchni na oponach zimowych z prędkości 80 km/h i przy temperaturze 15°C wydłuża drogę hamowania o około 2 m w porównaniu z oponami letnimi. Podobne zalecenia wydała niezależna niemiecka organizacja motoryzacyjna ADAC, która wskazuje, że jazda latem na opon zimowych zwiększa ryzyko wypadków.

„Im wyższa temperatura, tym większa różnica w osiągach. Jazda na oponach zimowych w lecie powoduje różnice w dynamice zachowania pojazdu, podczas gdy specyficzne mieszanki i konstrukcja stosowane w oponach letnich gwarantują optymalne tempo zużycia, co ma pozytywny wpływ na przebieg, wydajność i zrównoważone zachowanie pojazdu” – tłumaczy Laurent Colantonio, regionalny dyrektor Goodyear ds. technologii w regionie EMEA

Ważne wskazówki dotyczące konserwacji opon

Aby skorzystać z pełnego potencjału, jaki oferują opony letnie premium, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze, warto też zadbać o ich odpowiednią konserwację:

• Regularnie kontroluj stan opon, zwracając uwagę na ewentualne uszkodzenia oraz głębokość bieżnika. Zużycie opon ma znaczący wpływ na przyczepność, zwłaszcza na mokrych nawierzchniach, ponieważ zużyty bieżnik nie odprowadza wody efektywnie.

• Kontrola ciśnienia w oponach powinna być przeprowadzana co miesiąc. Niewłaściwe ciśnienie, oprócz zwiększenia zużycia paliwa, prowadzi do szybszego zużywania się opon i, w ekstremalnych przypadkach, może być przyczyną awarii. Zaleca się ścisłe stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie ciśnienia w oponach, które znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. Unikaj używania opon o indeksie nośności niższym niż zalecany.

• O ile to możliwe, unikaj zderzeń z krawężnikami i przejazdów przez wyboje. Ponadto, wybieraj najbardziej optymalne trasy oraz zachowuj płynność jazdy, przyczyni się to do wydłużenia żywotności opon i zwiększenia efektywności paliwowej.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *