Od 1 stycznia nowe paliwo na stacjach. Nie wszyscy je zatankują!

Nowy rok przywita kierowców zmianami na stacjach paliw. Niestety, nie będą one dotyczyć niższych cen paliwa, a nowego rodzaju benzyny Pb 95 z oznaczeniem E10. Ma ona zastąpić popularną 95-tkę E5. Wszystko za sprawą regulacji Unii Europejskiej, która dąży do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Nowy rodzaj paliwa będzie zawierał więcej biokomponentów.

Obecnie, najbardziej popularna wśród kierowców, benzyna bezołowiowa 95-oktanowa zawiera 5% bioetanolu, czyli biokomponentów. Z kolei po 1 stycznia 2024 roku na stacjach pojawi się benzyna bezołowiowa także 95-oktanowa, ale o dwa razy większej zawartości bioetanolu. Nowa mieszanka będzie zawierała więcej składników odnawialnych. Tym samym Polska dołączy do kolejnych państw członkowskich Unii Europejskiej, w którym będzie dostępna nowa benzyna E10. Dotąd jest ona oferowana w 17 krajach UE, a także powszechnie stosowana w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Nie wszyscy będą mogli tankować nowe paliwo

Społeczność kierowców ogarnęły wątpliwości, czy do każdego auta będzie można bez konsekwencji wlać nowy rodzaj paliwa. Niektórzy eksperci szacują, że problemy mogą wystąpić z powodu właściwości spalania się bioetanolu, który potrzebuje wyższej temperatury, aniżeli zwykła benzyna. To oznacza, że najbardziej zagrożone miały być starsze silniki z gaźnikiem oraz z bezpośrednim lub mechanicznym wtryskiem paliwa. Dłuższa jazda może wówczas doprowadzić do szybszego zużywania się elementów głowicy oraz wypalania uszczelki, która znajduje się pod nią.

Paliwo E10 zostało już wprowadzone w krajach, w których po drogach wciąż jeżdżą starsze modele pojazdów. W Litwie, Rumunii i Słowacji samochody są w porównywalnych rocznikach co w Polsce i na razie nie ma sygnałów o potencjalnych problemach z silnikami tych aut spowodowanych używaniem nowego paliwa. Auta z roczników powyżej 2010 roku nie powinny mieć żadnych problemów po zatankowaniu nowego paliwa – tłumaczy Marcin Korzeniewski z Autoplac.pl.

Jak sprawdzić, czy benzyna E10 nie zaszkodzi silnikowi?

Każdy kierowca, który ma wątpliwości, czy nowy rodzaj paliwa nie zaszkodzi jego samochodowi, może skorzystać z rządowej wyszukiwarki, stworzonej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wystarczy podać informacje na temat marki, modelu i rocznika pojazdu, aby dowiedzieć się, czy do auta można wlać nową benzynę E10. – Kierowcy, którzy nie znajdą swojego pojazdu w wyszukiwarce, mogą sprawdzić to w instrukcji pojazdu lub zajrzeć pod klapkę wlewu paliwa. Na to pytanie chętnie odpowiedzą również lokalni dealerzy samochodów oraz producenci – dodaje Marcin Korzeniewski.

Specjaliści informują również, że benzyna z oznaczeniem E5 ma być wciąż dostępna na stacjach paliw, a innym rozwiązaniem będzie zatankowanie droższego paliwa Pb 98.

Czy w świetle tej perspektywy można spodziewać się, że ceny paliw spadną, skoro w kraju będzie oferowana bardziej ekologiczna wersja benzyny? Niestety, tu nie ma dobrych wiadomości dla kierowców. Długoterminowe prognozy średnich cen paliw nie przewidują zniżek z tytułu wprowadzenia nowego rodzaju benzyny z większą zawartością biokomponentów.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *