Nowa Lancia Ypsilon w Polsce w przyszłym roku

Grupa Stellantis zaprezentowała pierwszy od ponad dziesięciu lat nowy model Lancii. Jest nim Ypsilon trzeciej generacji, która dzieli większość elementów konstrukcyjnych m.in. z Oplem Corsą. Auto będzie produkowane w Hiszpanii i zadebiutuje w Polsce w przyszłym roku.

Ypsilon ma być pierwszym z serii kilku modeli, które włoska marka wprowadzi na rynek do 2028 r. W ramach nowego pozycjonowania Lancia dołączyła w strukturach Stellantisa do klastra premium, który tworzą jeszcze marki Alfa Romeo i DS Automobiles.

Stylistyka nadwozia stanowi połączenie krągłości oraz wyraźnie zaznaczonych krawędzi. Na masce znajduje się motyw świetlny układający się w literę „Y”, której ramiona okalają od dołu wyeksponowany napis Lancia. Efektownie stylizowane litery pojawiły się też na tylnym pasie pomiędzy lampami o charakterystycznym kształcie.

Ypsilon AD 2024 mierzy 4080 milimetrów długości, zatem swoją bezpośrednią poprzedniczkę, wytwarzaną jeszcze w Tychach, przewyższa o 243 mm. Deska rozdzielcza zwraca uwagę układem dwóch, ustawionych na jednym poziomie ekranów o przekątnej 10,25 cala. Użytkownik ma do dyspozycji system informacyjno-rozrywkowy SALA, który działa w oparciu o konfigurowalne środowisko bazujące na widżetach, zaś strona główna służy jako panel do sterowania radiem i muzyką, klimatyzacją oraz pracą oświetlenia.

Nowy model będzie produkowany w Hiszpanii obok zbudowanego na tej samej płycie podłogowej Opla Corsy. Wersję z napędem elektrycznym wyposażono w silnik o maksymalnej mocy 156 KM oraz „baterią” 51 kWh, w która przy pełnym naładowaniu ma wystarczyć na pokonanie do 403 km. Dzięki funkcji szybkiego ładowania ubytek energii z 20 do 80% stanu można uzupełnić w około 24 minuty. Gamę wersji uzupełni miękka hybryda, w której benzynowy silnik o mocy 100 KM połączono z 48-woltowym akumulatorem litowo-jonowym oraz automatyczną, 6-biegową dwusprzęgłową skrzynią.

Według zapowiedzi przedstawicieli marki, na początku sprzedaży w ofercie znajdzie się wersja Lancia Ypsilon Edizione Limitata Cassina, która powstanie w ramach serii obejmującej 1906 ponumerowanych egzemplarzy. Klienci we Włoszech mają otrzymać zamówione auta pod koniec maja tego roku, a nieco później przyjdzie kolej na takie kraje jak: Belgia, Holandia, Francja i Hiszpania. Dopiero w przyszłym roku nowy model Lancii Ypsilon będzie można kupić m.in. w Niemczech i Polsce.

(red)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *