Najstarszy SEAT Ibiza w Polsce ma 38 lat

Oddział marki SEAT w Polsce wspólnie z redakcją magazynu „Classicauto” odszukał najstarszy egzemplarz SEAT-a Ibizy w naszym kraju, wyprodukowany w 1986 roku. Właściciel, który jest wieloletnim współpracownikiem redakcji „Menadżer Floty” dostał go od przyjaciół, którzy chcieli mu przywrócić wspomnienia z dzieciństwa. Fan Ibizy samodzielnie odnawia swój klasyczny egzemplarz i wprowadza do niego modyfikacje, które nadają mu indywidualny charakter.

W 1984 roku światło dzienne ujrzał SEAT Ibiza. Samochód jest uważany za rewolucyjny pojazd w historii producenta. W tym roku przedsiębiorstwo z Martorell obchodzi 40. rocznicę powstania tego modelu. Z tej okazji polski oddział SEAT-a we współpracy z magazynem „Classicauto” postanowił odnaleźć najstarszy egzemplarz Ibizy, który nadal porusza się po polskich drogach.

W poszukiwaniu najstarszej Ibizy w Polsce

W ramach obchodów jubileuszu czterdziestolecia modelu, redakcja magazynu „Classicauto” wraz z SEAT Polska zorganizowała akcję, której głównym celem było odnalezienie najstarszego egzemplarza Ibizy w Polsce. Inicjatywa ta spotkała się z entuzjastycznym odzewem fanów motoryzacji. Właściciele modelu z całego kraju zgłaszali się w mediach społecznościowych miesięcznika, dzieląc się historiami swoich pojazdów. Samochody towarzyszyły im w ważnych momentach życia, m.in. podczas nauki jazdy czy wyjazdów wakacyjnych po Polsce. Nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń i nagrodzono trzech autorów najciekawszych opowieści związanych z Ibizą.

Nasza wspólna akcja pokazała, jak fenomenalną opinią i niesłabnącą popularnością cieszy się Seat Ibiza na polskim rynku. Przez ostatnie 40 lat był dla wielu Polaków jak członek rodziny; był świadkiem ważnych wydarzeń z życia czy też spełnieniem motoryzacyjnych marzeń. Dzięki temu dziś obserwujemy zainteresowanie zarówno najnowszym wydaniem Seata Ibizy, jak i jego klasycznymi odpowiednikami, do których Polacy powracają po latach z sentymentu – mówi Mateusz Żuchowski, redaktor naczelny magazynu Classicauto.

Po intensywnych poszukiwaniach oraz weryfikacji z bazą CEPiK udało odnaleźć się Pana Łukasza, który posiada Ibizę z 1986 roku. Pojazd o przebiegu 146 tys. km właściciel osobiście z zaangażowaniem odnawia, przy okazji wprowadzając drobne usprawnienia, między innymi nowocześniejsze multimedia oraz sportowe zawieszenie, podkreślające walory konstrukcji. Ibiza w życiu Łukasza, który współpracuje z redakcją „Menadżer Floty”, pojawiła się sprawą rodziców, którzy kupili bestsellera Seata w 1999 r.

Odkąd w 2000 r. uzyskałem prawo jazdy, od razu zacząłem korzystać z możliwości tego małego, zwinnego auta. Wspólne przejażdżki Ibizą z przyjaciółmi wpłynęły na nich na tyle pozytywnie, że po latach postanowili zrobić mi prezent, znaleźć i kupić ten model pierwszej generacji. W lipcu 2021 roku dostałem ten samochód na urodziny od przyjaciół, w tym samym kolorze co poprzedni. Długo nie mogłem w to uwierzyć. Na początku byłem pewny, że pożyczyli tylko auto na przejażdżkę. Jednak po dłuższej chwili dotarło do mnie, że jest mój – opisuje Pan Łukasz.

Ewolucja legendarnego modelu

Pierwszy egzemplarz SEAT-a Ibizy zjechał z linii montażowej fabryki Zona Franca w Barcelonie 27 kwietnia 1984 roku. Od tego czasu powstało pięć generacji pojazdu (ostatnia z 2017 roku) oraz liczne wersje liftingowe i specjalne. Model zyskał popularność na całym świecie – w 2023 roku sprzedano 77 700 egzemplarzy tego samochodu.

W tym roku z okazji 40. rocznicy pojazdu pojawiła się na rynku wersja specjalna modelu – SEAT Ibiza Anniversary Limited Edition. Producent zadbał o bogatsze wyposażenie, w tym nowy kolor lakieru nadwozia Graphene Grey czy 18- calowe aluminiowe felgi Cosmo Grey. Wnętrze kabiny wyposażono w ergonomiczne tekstylne siedzenia Bucket. Model SEAT Ibiza Anniversary Limited Edition trafi do sprzedaży już w I kwartale tego roku. Na ten moment producent nie podaje informacji na temat dostępności jubileuszowego modelu na poszczególnych rynkach.

SEAT Ibiza to model, który już na samym starcie zmienił postrzeganie naszej marki na światowym rynku. Okazał się przełomowym pojazdem w dziejach producenta. Świadczą o tym popularność modelu zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ibiza pozostaje jednym z najpopularniejszych modeli SEAT-a, a z okazji 40-lecia jego powstania marka ogłosiła premierę specjalnej wersji modelu SEAT Ibiza Anniversary Limited Edition. Z kolei w ramach lokalnych działań postanowiliśmy wspólnie z redakcją Classicauto odnaleźć najstarszy egzemplarz Ibizy w Polsce – przyznaje Katarzyna Dziomdziora, PR managerka marek SEAT i CUPRA.

Źródło: Informacja prasowa

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *