Kto najczęściej wynajmuje auto na wyjazd służbowy?

Osoby pracujące na stanowiskach specjalistycznych w małych i średnich firmach to grupa pracowników, która najczęściej podróżuje służbowo wynajętym samochodem – wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie Avis Polska, marki wynajmu samochodów w Polsce.

57% osób, które wynajmowały samochód na wyjazd biznesowy stanowili pracownicy średniego szczebla – starsi specjaliści (35%) i specjaliści (22%). Na kolejnych pozycjach w badaniu na zlecenie Avis Polska uplasowali się menadżerowie (17%) oraz właściciele firm (11%). Znacznie mniejszy odsetek stanowili dyrektorzy – 4% ankietowanych.

– Duży odsetek pracowników średniego szczebla, którzy podczas podróży służbowej korzystają z wynajmu auta potwierdza, że koszt wypożyczenia samochodu nie musi być wyższy od podróży innym środkiem transportu. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędność czasu oraz komfort pracownika. Im lepsze warunki podróży, tym mniejsze zmęczenie, co w pozytywny sposób przekłada się na efektywność pracy – podkreśla Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Europę Środkową.

Wynajem popularny w małych i średnich firmach
Małe i średnie przedsiębiorstwa to firmy, których pracownicy najczęściej wybierają wynajem samochodu podczas wyjazdu w interesach. Pracownicy małych podmiotów, zatrudniających od 11 do 50 osób stanowią 36% badanych. Takie samo zainteresowanie wynajmem samochodu jest wśród pracowników przedsiębiorstw średniej wielkości, zatrudniających od 51 do 250 osób. Mniejsza, 15% popularność najmu dotyczy pracowników największych firm o zatrudnieniu przekraczającym 250 osób.

Jak przewiduje ekspert Avis Polska, trend korzystania z różnych form wynajmu samochodów będzie coraz popularniejszy wśród przedsiębiorstw. – Wynajem krótkoterminowy na wyjazd w interesach czy wynajem długoterminowy w firmie, aby korzystać z auta na co dzień, stają się coraz bardziej popularne. Wiąże się to przede wszystkim z szukaniem oszczędności – wypożyczenie pojazdu okazuje się efektywniejsze kosztowo niż utrzymanie własnej floty. Szczególnie dla przedsiębiorstw, które potrzebują określonego rodzaju pojazdu – na przykład auta dostawczego – tylko sezonowo, wynajem to dogodne rozwiązanie. Firmom decydującym się na długoterminową współpracę z Avis zamiast posiadania własnej floty, proponujemy wiele dodatkowych rozwiązań wspierających zarządzanie pojazdami – między innymi usługi serwisowe i assistance, które określamy pojęciem fleet as a service, czyli flota jako usługa – dodaje Martin Gruber.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.