Grupa Renault szkoli polskich strażaków

Podczas szkolenia zorganizowanego przez Renault Polska wykładowcy i instruktorzy Szkół i Ośrodków Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski mieli okazję zapoznać się z systemami bezpieczeństwa w pojazdach elektrycznych i hybrydowych oraz sposobami postępowania w razie wypadku lub pożaru.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez ekspertów: Claire Petit Boulanger, ekspertkę ds. powypadkowych działań ratowniczych z Grupy Renault i podpułkownika Christophe’a Lenglosa z Okręgowego Wydziału ds. Pożarnictwa i Ratownictwa (SDIS) w departamencie Yvelines we Francji, który został oddelegowany do Renault jako doradca techniczny ds. prowadzenia działań ratowniczych w wypadkach z udziałem pojazdów.

Włączenie przedstawicieli straży pożarnej w struktury Grupy Renault przyczyniło się do zwiększenia szybkości i poprawy skuteczności działania ekip ratunkowych w terenie. Duże zainteresowanie podczas szkolenia wzbudził Fireman Access – innowacyjny system dostępu dla zespołów ratowniczych, pozwalający na ugaszenie palącego się akumulatora w ciągu 5 minut!

W 2010 r. Grupa Renault podjęła decyzję o nawiązaniu ścisłej współpracy ze środowiskiem służb ratownictwa drogowego w zakresie ratowania życia ludzi. Wraz z wprowadzeniem na rynek pierwszych samochodów elektrycznych francuski koncern przystąpił do intensyfikacji współpracy z jednostkami straży pożarnej. W ramach tej współpracy Renault Polska zaprosiło wykładowców i instruktorów Szkół i Ośrodków Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej na specjalne szkolenie. Najpierw mieli oni okazję zapoznać się ze zmianami konstrukcyjnymi w samochodach na przestrzeni lat, natomiast druga część szkolenia dotyczyła działań służb ratowniczych w samochodach elektrycznych i hybrydowych.

Tylko w 2022 r. producenci zapowiadają wprowadzenie na rynek 250 nowych modeli elektrycznych lub hybrydowych, dlatego wiedza na ten temat jest kluczowa dla osób udzielających pomocy na miejscu wypadku. Podczas akcji ratowniczej po zdarzeniu z udziałem samochodu elektrycznego dodatkowo należy uwzględnić zabezpieczenie układu elektrycznego przewidziane przez producenta. Uczestnicy szkolenia uzyskali informacje na temat bezpieczeństwa akumulatorów wysokonapięciowych Renault oraz obejrzeli filmy prezentujące gaszenie poszczególnych aut tej marki. Mieli także okazję z bliska zobaczyć, gdzie w samochodach Renault ZOE E-Tech i Megane E-Tech znajdują się kluczowe dla służb ratowniczych systemy oraz poznać sposób ich działania.

Jednym z tego rodzaju rozwiązań, zastosowanym w elektrycznych modelach Grupy Renault, jest Fireman Access. To innowacyjny system dostępu dla zespołów ratowniczych, pozwalający im na szybkie zalanie środkiem gaśniczym palącego się akumulatora i ugaszenie płomieni w ciągu 5 minut, a nie jak przypadku samochodu elektrycznego pozbawionego tego systemu – od jednej do trzech godzin!

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się także, jak wykorzystać Kod QR – czyli naklejki umieszczonej na szybach pojazdów Renault. Po zeskanowaniu daje ona ekipom ratowniczym dostęp do wszystkich niezbędnych w ich działaniach informacji technicznych o pojeździe. Są one zgrupowane w tzw. karcie interwencyjnej. Fireman Access i kod QR są częścią systemu „Safety Coach” Renault – całego pakietu rozwiązań zapewniających optymalny poziom bezpieczeństwa użytkownikom samochodów marki.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *