„Gdańsk Siesta Festival” już po raz dwunasty

Filharmonia Bałtycka, Piwnica Rajców i Klub Parlament to miejsca, w których można słuchać i oglądać artystów biorących udział w dwunastej edycji festiwalu muzycznego „Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat?” Menadżer Floty jest patronem medialnym wydarzenia.

Po raz pierwszy do Polski przybyła Juanita Euka, która rozpoczęła tegoroczną edycję „Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat?”. Juanita łączy tango z salsą, elektronikę z oryginalnymi brzmieniami z Konga czy Peru. Jeden z jej przebojów wykorzystany został w serialu Killing Eve, a w Gdańsku koncert artystki zaplanowano w Starym Maneżu. Bywalcy festiwalu uwielbiają również Noce Fado, które od pierwszej edycji przybliżają nam artystów lizbońskich tawern i zaułków Alfamy. W tym roku Noce Fado należą do Diany Vilarinho. Artystka rozpoczęła swą karierę już w wieku dziewięciu lat, a jako piętnastolatka została rezydentką jednego z lizbońskich Domów Fado. Teraz dodaje do tych osiągnięć następne: zwycięstwo na festiwalu Grande Noite do Fado, fantastyczne przyjęcie na największym festiwalu fado w Portugalii – Caixa Alfama Lisboa, występy w Teatro São Luiz, Teatro Tivoli i Cinema São Jorge czy na Festiwalu Noches de Fado Divas w Asturii. Zaś najczęściej można ją usłyszeć w Domu Fado Tasca do Chico. Na nowy album Diany utwory napisał m.in. producent i słynny pieśniarz Ricardo Ribeiro oraz jedna z największych dziś artystek tego gatunku – Carminho.

Wieczorne festiwalowe soboty to zazwyczaj pieśni z Wysp Zielonego Przylądka i tym razem będzie nie inaczej: na dwóch koncertach w Filharmonii na Ołowiance o 17:00 i o 20:00 wystąpi nie kto inny jak Tito Paris, a jego gościem będzie Anna Maria Jopek – słuchacze edycji wcześniejszych mogą mieć swoje wspomnienia z dwóch poprzednich wizyt Tito na festiwalu. Zatem największa obecnie gwiazda muzyki kabowerdyjskiej, twórca znakomitej części repertuaru Cesarii Evora czy Marizy wystąpi w Gdańsku 10 września o 17:00 i o 20:00.

Natomiast 11 września w Filharmonii Bałtyckiej fado i jego osobiste interpretacje zaprezentuje Joao de Souza z nie byle jakimi gośćmi, bo z Dorotą Miśkiewicz, Natalią Grosiak, Olą Jas i współczesnymi awangardzistami Bastarda Trio.

Portugalski artysta uosabia to, co na „Gdańsk Siesta Festival” najważniejsze: spotkania, przenikanie się kultur, most między dwiema odległymi krawędziami Europy. Czeka nas zatem wielka gala portugalskiej i polskiej muzyki. Dla znawców tematu nie jest bowiem zaskoczeniem, że te dwa światy idealnie się uzupełniają, przeplatają, dopowiadają w swoich melancholiach.

Ósmym i ostatnim wydarzeniem festiwalu będzie tradycyjna już afrykańska fiesta w Klubie Parlament. 11 września o 22:00 po raz pierwszy w Polsce wystąpi Remna – kompozytor, producent songwriter i pieśniarz w jednej osobie. Otwierał koncerty Ayo, Lokua’y Kanza i samego Youssou ‘N’Dour’a podczas jego tournée.

Moim kręgosłupem jest Aftryka, ciałem – reszta świata” – mówi o sobie i określa się jako poetę, a swoje pieśni traktuje niczym obrazy opisujące otaczający nas świat. A skoro Remna ma już doświadczenie w rozpoczynaniu koncertów takich artystów, to jesteśmy przekonani, że jego koncert wieńczący dwunastą edycję „Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat?” będzie niezwykłym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników.

Bilety na festiwalowe wydarzenia dostępne są w ebileteriach.

Źródło: Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *