Elektryczne Subaru Solterra trafi do parków narodowych

Model Solterra, pierwszy elektryczny SUV marki Subaru, został wybrany w drodze przetargu do służby w parkach narodowych w Polsce. Krajowy importer Subaru dostarczy łącznie 33 egzemplarze tego samochodu do 17 instytucji.

Nie ma wielu takich miejsc, w których ekologiczne aspekty samochodu elektrycznego będą tak bardzo odczuwalne, jak na terenie parków narodowych. To tutaj pojazdy zeroemisyjne mogą wyraźnie wpłynąć na ograniczenie hałasu oraz zmniejszenie emisji spalin. Wkrótce będzie można się o tym przekonać, ponieważ Subaru Import Polska ogłasza, że marka wygrała przetarg na dostarczenie 33 egzemplarzy elektrycznego SUV-a Solterra do łącznie 17 instytucji w całej Polsce.

Przetarg został ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a założeniem programu „Eko Parki – elektromobilność w parkach narodowych” było wsparcie parków narodowych przy zakupie samochodów zeroemisyjnych oraz niezbędnej infrastruktury ładowania. Parki narodowe mogły składać zamówienia na 3 rodzaje pojazdów z napędem elektrycznym: auta osobowe, crossovery i SUV-y z napędem na cztery koła.

Na wybór samochodu tej ostatniej kategorii, w której zwycięzcą przetargu okazało się Subaru Solterra, zdecydowało się 17 parków narodowych, składając zamówienie na łącznie 33 pojazdy.

W przetargu, ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, postawiono bardzo precyzyjne wymagania, jakie musiały spełnić SUV-y z napędem na wszystkie koła. Na liście minimalnych wymagań znalazły się: zestaw akumulatorów litowo-jonowych magazynujących co najmniej 65 kWh energii elektrycznej; zasięg nie mniejszy niż 400 kilometrów (wg procedury WLTP); gwarancja na akumulatory wynosząca 8 lat lub 160 000 kilometrów; prześwit nadwozia co najmniej 170 milimetrów itp. Dodatkowo, każdy samochód, jaki marka Subaru dostarczy parkom narodowym, zostanie oklejony według wzoru określonego w przetargu.

Pierwsze egzemplarze Subaru Solterry zostaną dostarczane do parków narodowych na przełomie roku.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *