18.edycja Moto Safety Day była szczególna!

W sobotę 29 lipca Moto Safety Day obchodziło swoją „osiemnastkę”. Wydarzenie było skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a główny przekaz dotyczył młodych kierowców. Promowano modę na dojrzałość w ruchu drogowym, a także skupiano uwagę na najmłodszych, by od początku uczyć partnerstwa na drodze. 18. edycja odbyła się w Gdyni przy Polance Redłowskiej.

Jak co roku, teren wydarzenia podzielono na specjalne strefy tematyczne związane
z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, przy przejazdach drogowo – kolejowych, miasteczkiem ruchu drogowego, strefami pojazdów, poszanowaniem środowiska i nauką udzielania pierwszej pomocy. W strefie pokazów najmłodsi jeździli gokartami, segway’ami i autochodzikami zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Tutaj także odbyła się symulacja wypadku drogowego, a także rozmowy z prezentacją jednośladów oraz motoryzacji amerykańskiej. Uczestnicy wydarzenia mogli korzystać z wielu przygotowanych atrakcji, które ściśle wiązały się z utrwalaniem pozytywnych nawyków na drodze oraz postaw partnerskich. W programie dostępne były m.in. symulatory dachowania, bezpiecznej jazdy i zderzeń, alkogoogle, narkogoogle, refleksomierze, próbne testy na prawo jazdy, badania predyspozycji kierowców przygotowane przez Krajowe Centrum BRD, a także motocykle, skutery, hulajnogi, rowery elektryczne, samochody RAM.

Ratownicy – ochotnicy na motocyklach ze Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto oraz Falck uczyli jak udzielać pierwszej pomocy. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku stworzyli miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych. W strefie Bezpieczny Przejazd przygotowano wiele atrakcji związanych z bezpieczeństwem przy przejazdach drogowo – kolejowych. Fundacja Grupy PKP prowadziła z kolei warsztaty dla dzieci pod hasłem „Pociągiem na wakacje”. Prace plastyczne wykonane podczas Moto Safety Day będą licytowane podczas targów TRAKO, a zebrane środki pomogą w leczeniu dzieci. Podczas wydarzenia dostępny był także pojazd GITD.

W strefie Partnera Głównego Energa z Grupy ORLEN uczestnicy mieli okazję porozmawiać z ambasadorami Top Team Brzostek: Maciej Brzostek, Lucyna Mach oraz trenerami Damianem i Dawidem Żołądek oraz z żeglarzem Piotrem Tarnackim z 77 Racing Team. Na stanowisku Energa Obrót dostępny był samochód elektryczny i ładowarka oraz eksperci, z którymi uczestnicy rozmawiali o elektromobilności.

W strefie Partnera Głównego – Banku BNP Paribas odbywały się liczne zabawy edukacyjne dla dzieci, przez cały dzień trwało malowanie eco murala oraz warsztaty „Dajmy oddech planecie”. Uczestnicy mogli także skorzystać z fotobudki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z wydarzenia.

Partner zadbał również o najmłodszych – w strefie pokazów dzieci mogły jeździć gokartami, segway’ami zgodnie z zasadami ruchu drogowego, pod okiem instruktorów. W strefach jednośladów – Baltic Motors oraz Electofun uczestnicy wydarzenia poznawali najnowocześniejsze rozwiązania służące bezpieczeństwu na drodze, a także rozmawiali z ekspertami, w tym z przedstawicielem Fundacji na Rowerze oraz Tomkiem Kulikiem z Kulikowisko.pl.

Podczas wydarzenia odbyła się również debata dotycząca ruchu drogowego i ochrony środowiska z udziałem przedstawicieli Banku BNP Paribas, Sekretarza Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Sekretarza Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Nadkomisarza Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku z oprawą merytoryczną Prezesa Krajowego Centrum BRD. Tematyka debaty była odpowiedzią na wiele pytań, m.in. jak zadbać o ochronę środowiska/zmiany klimatyczne, jak kształtować u młodych kierowców prawidłowe postawy w ruchu drogowym, jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy, kim jest młody kierowca, co oznacza
okres próbny młodego kierowcy, jaka jest istota kursu doszkalającego dla młodego kierowcy. Wskazano także na listę zmian przewidzianych w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, które dotyczą młodych kierowców:

Podczas wydarzenia sporą uwagę skupiano na młodych kierowcach. Debata młodych pn.: „Bezpieczny młody kierowca” z udziałem młodzieży i oprawą merytoryczną Joanny Skrent, nadkomisarza Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku była głosem młodych kierowanym do młodych. Rozmawiano o pierwszych doświadczeniach w ruchu drogowym, o tym jak dbać o pozytywne postawy na drodze, o wpływie pasażerów na bezpieczną jazdą, a także jak ważne jest zdobywanie doświadczenia i partnerskie zachowania w ruchu drogowym.

Na wydarzeniu nie zabrakło również pokazów o charakterze edukacyjnym.
Podczas symulacji akcji ratowniczej przy wypadku drogowym z udziałem samochodu i jednośladu z wykorzystaniem służb ratowniczych i medycznych wzięli udział przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto, Kulikowisko.pl, Ochotniczej Straży Pożarnej Gdynia – Wiczlino i karetki pogotowia z Falck Medycyna.

Wśród wielu konkursów z atrakcyjnymi nagrodami znalazły się konkursy Partnerów oraz konkurs Moto Safety Day na najlepsze prace najmłodszych – z zakresu bezpieczeństwa na drodze oraz poszanowania środowiska naturalnego.

Podczas wydarzenia oprawę muzyczną zapewnił DJ Soober, a imprezę poprowadził dziennikarz motoryzacyjny Kuba Bielak.

Partnerzy 18 edycji Moto Safety Day:

Partner Główny:
Energa z Grupy ORLEN i Bank BNP Paribas

Partnerzy Honorowi
Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdyni, Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego, Komenda Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Generalny Inspektorat Transportu Drogowego

Partnerzy
Fundacja Grupy PKP, Miasto Gdynia, Baltic Motors, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Radek RAM Sokołów, Electofun

Współpraca
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Stowarzyszenie
Motopozytywni Trójmiasto, Państwowa Straż Pożarna w Gdyni, Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych, Falck Medycyna, Bezpieczny Przejazd, Fundacja Orlen dla Pomorza, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, Kulikowisko.pl, Osada Sudecka, Kuźnia Spokoju, Fundacja Na Rowerze, ABUS.

Partnerzy Medialni
TVP Info, Polskie Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Nasze miasto, Menadżer Floty.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *