[Wywiad] Flota Apotex – bezpieczeństwo i prestiż

Uważam, że z naszą flotą plasujemy się w czołówce branży – mówi Katarzyna Waligóra, Administration Manager w firmie farmaceutycznej Apotex Polska.

Jak liczna jest Państwa flota i jakie modele wchodzą w jej skład?

Nasza flota to obecnie około 270 samochodów. 99% użytkowanych aut to modele marki Volkswagen, przede wszystkim Golfy, ale również Passaty. Mamy też kilka Peugeotów i Audi.

Czym kierują się Państwo przy wyborze samochodów do floty?

Priorytetem jest bezpieczeństwo. Chcemy zaoferować naszym pracownikom auta, w których będą czuli się bezpiecznie. Niezwykle istotny jest również komfort, ponieważ auto jest również miejscem pracy. Poza tym Volkswagen Golf to na pewno uznana marka, obecna na rynku od ponad 40 lat. Uważam, że z naszą flotą plasujemy się w czołówce branży.

Do jakich celów służą głównie Państwa samochody firmowe?

Tak jak wspomniałam, samochody są przede wszystkim narzędziem pracy pracowników terenowych, zarówno przedstawicieli medycznych, jak i dyrektorów regionalnych. Pozostała część samochodów to auta benefitowe dla menadżerów.

Właśnie wymieniliście Państwo część samochodów na nowe. Jak długo zazwyczaj użytkują Państwo pojazdy?

Większość samochodów jest wymienianych co 36 miesięcy. Mówimy o pojazdach, które pracują w terenie. Pozostałe wymieniamy co 4 lata i są to głównie samochody benefitowe oraz auta osób pracujących we wsparciu. W ich przypadku przebiegi nie są wysokie, dlatego samochody te bez problemu mogą jeździć przez dłuższy okres.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na korzystanie z usług firmy zewnętrznej, czyli Fleet Partners?

Fleet Partners to specjaliści z dużą wiedzą merytoryczną i doświadczeniem nabytym w obsłudze innych podmiotów. W rezultacie dzięki Fleet Partners udało się znacząco zredukować koszty. Obecnie pracujemy jeszcze nad ograniczeniem wydatków na paliwo.

Czy Państwa flota powstała dzięki wsparciu firm zewnętrznych?

Początkowo staraliśmy się tworzyć ją sami. Po pewnym czasie uznaliśmy jednak, że zakres obowiązków związanych z flotą jest niezwykle szeroki i potrzebujemy osoby dedykowanej do tych zadań. W rezultacie rozpoczęliśmy poszukiwania firm zewnętrznych. Ich efektem było przekazanie obowiązków firmie Fleet Partners, z którą współpracujemy od lipca 2014 r.

Państwa pracownicy przechodzą szkolenia z bezpiecznej jazdy. Czy odbywają się one cyklicznie i dotyczą wszystkich pracowników?

Pierwsze szkolenie zorganizowaliśmy w 2012 r.  Nie przeprowadzamy ich cyklicznie, a raczej w miarę zapotrzebowania. Wcześniej współpracowaliśmy z firmą Safety Logic, która prowadzi szkolenia z serii „Świadomy Kierowca”. Szkolenia te miały nauczyć naszych pracowników zasad bezpiecznej jazdy. Obecne szkolenie jest ukierunkowane na oddziaływanie na świadomość użytkowników aut poprzez różnorodne ćwiczenie i pokazy. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem szkoleń z zasad BRD na etapie wdrażania nowo przyjętych pracowników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *