Prezes Volvo Cars osobą roku branży motoryzacyjnej

Podczas targów motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2018 jurorzy wybrali najważniejszą postać świata motoryzacyjnego bieżącego roku. Prestiżowy tytuł World Car Person of the Year 2018 otrzymał Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

W ubiegłym roku firma Volvo Cars osiągnęła rekordowe zyski, zwiększając je o 27,7% w porównaniu do 2016 roku. Volvo dostarczyło swoim klientom 571 577 aut, co było rekordem sprzedażowym firmy. Był to już czwarty, odnotowany rok po roku wzrost sprzedaży osiągnięty przez firmę kierowaną przez Hakana Saumuelssona. Tak dobre wyniki to efekt głębokiej transformacji działań produktowych i finansowych całego przedsiębiorstwa.

Prezes Volvo Cars jako pierwszy w branży motoryzacyjnej zapowiedział, że od 2019 r. każdy nowy wprowadzany model marki Volvo będzie miał napęd elektryczny lub hybrydowy. Firma poszła za ciosem i wyodrębniła ze swoich struktur oddzielną markę Polestar, która zajmie się produkcją samochodów elektrycznych o sportowych osiągach.

Oprócz najnowszego wyróżnienia otrzymanego od kapituły World Car of the Year. Hakan Samuelsson ma na koncie także inne nagrody. W 2017 uhonorowało go niemieckie wydawnictwo Springer wręczając mu Złotą Kierownicę. Ma na koncie także tytuł Disruptor of the Year 2018 przyznawaną przez CNET.