Nowe silniki Fiata z Bielska-Białej

Fiat Chrysler Automobiles inwestuje w bielską fabrykę silników FCA Powertrain. Już niebawem na liniach produkcyjnych rozpocznie się montaż dwóch nowych, małolitrażowych i proekologicznych jednostek napędowych.

Zakład FCA Powertrain produkuje obecnie w Bielsku-Białej dwa silniki: Turbo Diesel Multijet 1,3 oraz dwucylindrowy silnik benzynowy o nazwie TwinAir. Obie otrzymały tytuł International Engine of the Year. Za sprawą nowej inwestycji, gama produkowanych w FCA Powertrain, w Bielsku Białej, jednostek napędowych wzbogaci się o 3-cylindrowy silnik o pojemności 1,0 l. oraz w przyszłości o 4- cylindrowy silnik o pojemności 1,3 litra.

Inwestycja włosko-amerykańskiego koncernu została oficjalnie potwierdzona także przez wicepremiera i ministra rozwoju, Mateusza Morawieckiego.  – „To kolejna firma z branży motoryzacyjnej, która zdecydowała o kontynuacji inwestycji w Polsce. Rozszerzenie produkcji w fabryce w Bielsku-Białej po raz kolejny udowadnia, że polskie zakłady i kadry są konkurencyjne – wygrywają jakością i doświadczeniem” – powiedział Morawiecki.

Wykwalifikowane kadry i jakość produkcji, te cechy podkreślają także przedstawiciele FCA. – „Produkcja nowych silników zaprojektowanych przez FCA została powierzona zakładowi w Bielsku-Białej z uwagi na doświadczenie, know-how oraz wyniki osiągnięte przy produkcji dwucylindrowego silnika benzynowego. Projekt jest kontynuacją dotychczas realizowanej inwestycji.”

Nowe silniki benzynowe z serii FireFly należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie, produkowanych obecnie przez koncern. W ciągu najbliższych lat mają być odpowiedzią na proekologiczną politykę Unii Europejskiej.

Źródło: FCA, mr.gov.pl