Chińska firma otworzy fabrykę w Poznaniu

W nowej fabryce firmy Ningbo Tuopu wytwarzane będą podzespoły do samochodów elektrycznych. Łączne nakłady na inwestycję sięgną 30 mln euro. W poznańskim zakładzie Chińczycy będą produkować ramy pomocnicze do samochodów elektrycznych i docelowo planują zatrudnić 450 osób.

Zakład o powierzchni ponad 30 tys. m2 powstanie na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W fabryce ma działać zrobotyzowana linia spawalnicza. Dzięki inwestycji, zatrudnienie znajdzie tu docelowo 450 osób, ale jeszcze w tym roku firma planuje zatrudnić 20 pracowników. – To pierwsza fabryka firmy w Europie. Co ciekawe, wśród inwestorów chińskich obserwujemy duże zainteresowanie ze strony poddostawców części samochodowych i producentów baterii. Mam nadzieję, że decyzja Tuopu będzie bodźcem dla kolejnych inwestorów, którzy rozważają realizację swoich projektów w Polsce – stwierdził Marcin Fabianowicz, zastępca dyrektora Centrum Inwestycji w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która wsparła realizację projektu.

Na ulokowanie nowej inwestycji Tuopu w Poznaniu w dużej mierze miało wpływ strategiczne położenie Polski na mapie Europy. – Na decyzję przełożyła się też świetnie rozwinięta baza poddostawców i tamtejsza infrastruktura oraz bardzo dobre zaplecze i otoczenie przemysłowe – stwierdził Bob Zheng, dyrektor generalny Tuopu Poland.

Firma Ningbo Tuopu działa w branży motoryzacyjnej od ponad 30 lat i specjalizuje się w produkcji komponentów do samochodów. Inwestor współpracuje z taki firmami jak: Audi, BMW, Fiat-Chrysler, GM, Geely, Ford, Mercedes-Benz, Porsche czy Volkswagen. Siedziba firmy mieści się w Ningbo w Chinach. Fabryki, biura i centra B+R Tuopu działają w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Malezji, a w Europie – w Szwecji, Niemczech i Francji.

Według przedstawicieli PAIH, Polska przyciąga liczne inwestycje w sektorze elektromobilności, takie jak: firmy LG Chem w największą fabrykę baterii do samochodów elektrycznych w Kobierzycach, Daimlera w Jaworze, Volkswagena w Poznaniu czy SK Innovation w Dąbrowie Górniczej.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *