[W MAGAZYNIE] 10 lat na rynku

Firma 99Rent należy do największych wypożyczalni samochodów w naszym kraju. Na rynku obecna jest już 10 lat i z tej okazji rozmawiamy z Michałem Łotoszyńskim, prezesem zarządu 99Rent Sp. z o.o., który opowie nam o początkach jej działalności, obecnych przedsięwzięciach oraz planach.

MF: W tym roku 99Rent świętuje 10-lecie działalności. Proszę opowiedzieć o początkach Państwa działalności.

MŁ: To niesamowite, że już świętujemy 10 lat na rynku. Był to czas intensywnego rozwoju i wielu wyzwań, jakie stawały przed naszą firmą. Historia 99Rent jest pełna ciekawych zagadnień, chociażby tych związanych z nazwą naszej firmy. Powstała ona na podstawie naszej początkowej floty aut. Otóż założyciele firmy na początku dysponowali flotą zaledwie 99 samochodów i stąd wzięło się 99Rent. Chociaż inne osoby twierdzą z przekonaniem, że „99” było symbolem atrakcyjnej ceny i wizją upowszechniania się wynajmu samochodów w Polsce. Dzisiaj „99” jest dla nas symbolem niekończącego się procesu doskonalenia, rozwoju i jakości. Myślę, że każda z tych interpretacji bardzo dobrze oddaje ducha i etapy tworzenia się firmy w minionych latach. Na początku firma świadczyła usługi na rynku wynajmu krótko- i średnioterminowego. Od początku również zajmowaliśmy się wynajmem dla klienta indywidualnego. Nasze kolejne działania miały na celu wejście na rynek instytucjonalny i rozwinięcie segmentu usług dla towarzystw ubezpieczeniowych, co w 2012 r. udało się w pełni zrealizować. W całym tym okresie pracowaliśmy nad rozwojem usług dla klienta korporacyjnego, który dzisiaj zajmuje istotną pozycję w strukturze naszej działalności. Dzięki dynamicznemu rozwojowi podpisaliśmy w 2014 r. umowę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, stając się oficjalnym partnerem PZPN i ta współpraca trwa do dziś. Rok 2014 był dla nas rokiem wyjątkowych sukcesów. Wtedy otrzymaliśmy po raz pierwszy prestiżową nagrodę branży motoryzacyjnej Fleet Derby. Ten sukces powtórzyliśmy rok później. W bieżącym roku po raz trzeci otrzymaliśmy wyróżnienie i statuetkę w kategorii Short- and Mid-Term Rental. Z kolei 2015 r. był dla nas rokiem nowych wyzwań. Rozpoczęliśmy współpracę z Grupą Lotos S.A., co zaowocowało zwiększeniem na mapie Polski liczby punktów, gdzie 99Rent świadczyło usługi wynajmu. Firma cały czas się rozwijała i kwestią czasu była także zmiana siedziby. Od 2016 r. mamy siedzibę na warszawskim Bemowie przy ul. Połczyńskiej 10. To tam również rozpoczęliśmy nasz nowy projekt sprzedaży aut używanych. W tym roku rozpoczęliśmy także współpracę z największymi polskimi lotniskami, gdzie otworzyliśmy nasze kolejne oddziały.

Jednak to 2018 r. przyniósł nam przełom w biznesie. Nasza flota przekroczyła 2 tys. pojazdów, co w przypadku firm rent a car jest dużym osiągnięciem. Nawiązaliśmy partnerską współpracę z największą na świecie firmą rent a car – Enterprise Holdings, i to otworzyło nas na rynki zagraniczne. Możemy oferować nasze usługi już nie tylko pod nazwą 99Rent, ale także Enterprise, National i Alamo. Stworzyliśmy autorski program do kompleksowej obsługi floty SO 99Rent, który umożliwił nam nowoczesną i zaawansowaną technologicznie obsługę zarówno flot, jak i klientów indywidualnych. Stworzyliśmy infrastrukturę i rozwiązania organizacyjne pozwalające prowadzić działalność z wykorzystaniem najnowszych dostępnych rozwiązań technologicznych. Wychodzimy w przyszłość, uczestnicząc z największymi polskimi podmiotami w projektach rozwojowych, takich jak np. klaster wodorowy. Potwierdzeniem naszych działań jest uzyskanie nagrody Innowatora 2018.

Od lat firma zajmuje czołowe miejsce w rankingu wypożyczalni samochodów w Polsce. Za swoją działalność 99Rent był niejednokrotnie doceniany i nagradzany przy okazji branżowych imprez i plebiscytów. Podczas III Międzynarodowych Targów EkoFlota nagrodę specjalną przyznał firmie nasz magazyn „Menadżer Floty: Forum Biznesowe”. Jakie inne ważne nagrody trafiły w Państwa ręce?

Nagroda specjalna „Menadżera Floty” jest dla nas szczególnym wyróżnieniem, bo podsumowuje 10 lat naszej działalności na rynku. Jesteśmy również trzykrotnymi laureatami nagrody Fleet Derby. W ostatnim czasie otrzymaliśmy również Geparda Biznesu. Takie nagrody nas motywują do dalszego działania i stanowią namacalny dowód na to, że nasza firma, a przede wszystkim nasza praca jest doceniana nie tylko przez klientów, ale również przez ekspertów z dziedziny motoryzacji i transportu.

99Rent to największa w Polsce sieć punktów wynajmu samochodów. W ilu miastach działają obecnie jej przedstawicielstwa?

Obecnie na terenie całej Polski mamy 46 oddziałów. Nasze punkty są w centrach miast, zlokalizowane nieopodal salonów samochodowych i serwisów oraz na najważniejszych lotniskach w Polsce. Pełną listę oddziałów publikujemy na naszej stronie www.99rent.pl – informacje są aktualizowane zgodnie z rzeczywistym stanem i każdy może znaleźć najbardziej odpowiadający mu punkt wynajmu. Zgodnie z naszymi planami sieć dystrybucji będzie jednym z istotnych elementów podlegających dalszemu rozwojowi, tak aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania naszych klientów.

Jaki jest pełny zakres działalności firmy?

Zakres naszych usług systematycznie się rozszerza i jesteśmy w coraz większej liczbie obszarów biznesu rent a car. W naszej ofercie znajdują się wynajmy krótko- i średnioterminowe dla firm oraz specjalizowane usługi, takie jak QRF – produkt dostosowany do najbardziej wymagających klientów, gdzie auto można dopasować bezpośrednio do potrzeb najemcy oraz zmieniać je wraz z zapotrzebowaniem odbiorców np. w ramach systemów motywacyjnych. Dzięki naszej współpracy z Enterprise Holdings mamy możliwość wynajmu aut również za granicą, co pozwala nam na rozszerzenie oferty na większą część globu. Dużą część naszej działalności stanowi współpraca z firmami ubezpieczeniowymi, gdzie świadczymy usługi w zakresie assistance i OC. Poza tym od ponad roku zajmujemy się sprzedażą samochodów z naszej floty oraz poleasingowych. Jest to szeroka gama aut z pełną, udokumentowaną historią w ASO, do których jesteśmy w stanie zapewnić atrakcyjne warunki finansowania. Ten produkt cieszy się coraz większą popularnością i to skłoniło nas do utworzenia odrębnej marki – 99Select. Ta działalność jest dla nas bardzo ważna i dlatego wybraliśmy pracowników, których zadaniem jest pomagać i doradzać

Proszę o przybliżenie czytelnikom projektu 99Select, którego inauguracja odbyła się niedawno. Jakie są jego założenia i cele?

Tak jak wspomniałem, projekt 99Select to odrębna marka, która związana jest wyłącznie ze sprzedażą aut. Nie oznacza to jednak, że nie czerpie z historii i wartości marki 99Rent. To na kanwie doświadczeń z marką 99Rent powstało 99Select. Od początku powstania charakteryzuje się spójnymi z 99Rent założeniami i wartościami oraz wyznaje zasady, które towarzyszyły marce przez ostatnie 10 lat. Dzięki uruchomionej niedawno platformie www.99rent.pl klienci mogą zapoznać się z innowacyjnym systemem prezentacji aut, ale co najważniejsze, mogą wcześniej zobaczyć realny samochód, a przyjeżdżając do nas, potwierdzają tylko swoje wyobrażenia. Zdjęcia wykonane metodą 360° są bardzo szczegółowe i przedstawiają rzetelny obraz pojazdu. Dodatkowo nasz wykwalifikowany zespół jest w stanie doradzić i pomóc nawet klientom o specyficznych wymaganiach w stosunku do pojazdów. 99Select jest marką oferującą auta dostępne dla każdego i na ukazaniu tego zależało nam najbardziej. Wierzymy, że uda nam się trafić w gusta Polaków poszukujących dobrych aut za uczciwą cenę.

Usługa wynajmu krótkoterminowego kojarzy się raczej z wakacyjnymi wyjazdami, ale może być też ciekawym rozwiązaniem dla firm…

Często czas zamówienia docelowego auta dla firmy jest wydłużony. Wtedy wynajem krótkoterminowy stanowi idealną alternatywę. Ale to oczywiście tylko mała część usług dla tego segmentu. Dynamiczny rozwój firm na terenie całego kraju i za granicą wiąże się z otwieraniem i prowadzeniem działalności w najróżniejszych lokalizacjach. Delegacje wymagają niejednokrotnie długich podróży. Wizyty osób z centrali czy działalność projektowa stwarzają potrzebę średnioterminowego wynajmu pojazdów. Wynajem auta na miejscu, na krótki okres, także jest idealnym rozwiązaniem dla podróżujących jako alternatywa dla innych środków transportu.

Jak dużą flotą pojazdów i jakimi modelami dysponuje firma 99Rent?

Na ten moment 99Rent dysponuje ponad 2 tys. aut, które można wynająć w prawie 40 punktach w Polsce. Zróżnicowanie modeli jest wprost proporcjonalne do potrzeb rynku. W naszej flocie mamy zarówno samochody z segmentu B (Hyundai i20, Opel Corsa czy Škoda Fabia), jak i z segmentów C oraz D (Hyundai i30, VW Golf VII). Duży wybór jest w segmentach D i E, np.: Opel Insignia, VW Passat, BMW Serii 3 czy Mercedes Klasy C. Dla najbardziej wymagających klientów, ceniących wysoki komfort jazdy, mamy auta z segmentu premium: BMW Serii 5, Audi A6 czy Volvo S90. W związku z rosnącym zainteresowaniem modelami SUV premium wyposażyliśmy naszą flotę również w takie auta: BMW X5, Volvo XC90, Mercedes GLE. Mamy również auta 9-osobowe (Mercedes Vito) i dostawcze (Mercedes Sprinter i Fiat Ducato).

W których miejscach znajdują się Państwa punkty wynajmu samochodów i z kim współpracujecie w tym zakresie (lotniska, stacje benzynowe)?

Nasze punkty znajdują się przede wszystkim w miastach. Dzięki współpracy z Grupą Lotos S.A. wiele naszych punktów wynajmu pojawiło się na stacjach benzynowych. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w polskim biznesie rent a car. Poza tymi lokalizacjami, dzięki współpracy z Enterprise Holdings, nasze punkty znajdują się również na największych lotniskach w Polsce: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Wrocław.

Na jakie promocje mogą liczyć Państwa klienci? Czy w przypadku firm flotowych jest możliwość negocjacji warunków współpracy?

Dla klientów indywidualnych mamy cieszącą się niezmienną popularnością Promocję Weekendową. Trwa ona od piątku do poniedziałku i jest doskonałym rozwiązaniem dla podróżujących w te dni. W kwestii wynajmów biznesowych jesteśmy bardzo elastyczni. Indywidualnie podchodzimy do każdego klienta – każdy może liczyć na swojego handlowca, co ułatwia współpracę. Nasz dział handlowy jest otwarty na negocjacje i propozycje, dlatego zachęcam do bezpośredniego kontaktu i rozmowy. Nasi wykwalifikowani handlowcy z pewnością przedstawią interesującą i konkurencyjną ofertę.

Jak już Pan wspomniał, 99Rent wspiera także polski sport, w tym kadrę narodową naszych piłkarzy. Proszę powiedzieć coś więcej o tej działalności.

Jesteśmy oficjalnym partnerem reprezentacji Polski od 2014 r. Piłka nożna to Jesteśmy dumni, że możemy wspierać polską piłkę i drużynę. Współpraca między nami układa się na tyle korzystnie, że zdecydowaliśmy się przedłużyć kontrakt z PZPN do końca 2022 r. Wierzymy, że najbliższy czas również będzie obfitował w ciekawe pojedynki naszych piłkarzy, za co oczywiście nie tylko jako oficjalni partnerzy, ale także jako wierni kibice, mocno trzymamy kciuki. W sporcie oczywiście jest tak jak w biznesie – czasami są sukcesy, ale

Według danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów branża rent a car notuje regularne wzrosty. Jak Pan widzi przyszłość tego rynku?

Branża rent a car zanotowała w ciągu ostatnich 6 lat największy jak dotąd wzrost. Przekłada się to oczywiście na coraz większą liczbę wynajmów w naszej firmie. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej inwestują pieniądze w wynajmy służbowych samochodów, co okazało się korzystne dla obu stron. Idealnym podsumowaniem tego jest informacja, że co piąte nowe auto w naszym kraju nabywane przez przedsiębiorców jest w wynajmie. Ten trend zdaje się nie odpuszczać i uważam, że wkrótce ta liczba będzie rosnąć. Przedsiębiorcy oczekują kompleksowej usługi od firm rent a car. My na pewno jesteśmy w stanie taką usługę zapewnić. Pakiety serwisowe, ubezpieczenia, monitorowanie tras przejazdu aut – a to wszystko w atrakcyjnej cenie. Takie rozwiązania generują coraz większe zainteresowanie, a klienci stają się dużo bardziej świadomi swoich potrzeb i o ile branża będzie te potrzeby spełniać, to wzrost może się utrzymać jeszcze przez wiele lat.

Firma 99Rent z pewnością nadal będzie się dynamicznie rozwijać. Coraz popularniejsze stają się samochody ekologiczne: hybrydowe i elektryczne. Czy Państwa firma pójdzie właśnie w tym kierunku?

Pojazdy o napędach alternatywnych to przyszłość. Samochody i szeroko pojęty transport to elementy, które otaczają nas wszystkich. Świat się na pewno zmieni. Czy to jest okres 3 czy 5 lat, trudno stwierdzić, ale fakt jest taki, że jest to bardzo bliska przyszłość, która z całą pewnością wszystkich nas będzie dotyczyć. Dla nas te zmiany związane są także z ideą pojazdów autonomicznych i do takiej rzeczywistości się przygotowujemy. Na car sharing samochodów elektrycznych trzeba mieć dobry pomysł, oparty na realnych parametrach i zarządzaniu, które uwzględni także aktualne braki w infrastrukturze. Dzięki innowacyjnemu systemowi SO 99Rent jesteśmy w stanie procedurę wynajmu dostosować specjalnie do takich rozwiązań. To bardzo istotne w kontekście oferowania aut eklektycznych na wynajem. Tu liczy się technologia, ekonomika, ale także psychologia poruszania się takimi pojazdami na skalę masową. I w tę stronę również chce iść 99Rent. Rynek wynajmu samochodów elektrycznych jest w Polsce stosunkowo nowy, więc na pewno jeszcze wiele innowacji przed nami, a 99Rent w tym zakresie nie zamierza pozostać w tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *