[W MAGAZYNIE] Porsche na Silesia Ringu

Nie jest ważne, czy zasiądziemy za kierownicą modelu 911, Cayman, Macan czy Panamera – w każdym z nich odczujemy sportowe DNA. Samochody produkowane przez Porsche świetnie prezentują się na drogach publicznych, ale pełnię swoich możliwości pokazują dopiero na torze wyścigowym. Mieliśmy okazję sami się o tym przekonać.

Tomasz Szmandra

Po ubiegłorocznym sukcesie cyklu, na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim rozpoczęła się druga edycja Porsche Driving Experience w Polsce. Uczestnicy mają do wyboru cztery zróżnicowane formuły szkoleń z zakresu bezpiecznej i dynamicznej jazdy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. To także wyjątkowa okazja, by w praktyce przetestować imponujące możliwości samochodów Porsche i ich najnowocześniejsze rozwiązania w bezpiecznych warunkach toru wyścigowego. Kursantom udostępniono ponad 30 samochodów, reprezentujących całą gamę modelową firmy ze Stuttgartu. Wśród nich znalazły się m.in. modele: 718 Boxster GTS, 911 Carrera GTS Cabriolet, 911 Carrera T, 911 Turbo S, 911 GT3, 911 GT3 RS, Panamera Turbo Executive, Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo, Cayenne Turbo, Macan GTS czy Macan Turbo z pakietem Performance.

Na miejsce imprezy ponownie wybrano tor Silesia Ring, który należy do najnowocześniejszych tego typu inwestycji w naszym kraju. Obiekt zlokalizowany na lotnisku w Kamieniu Śląskim trudno co prawda nazwać torem wyścigowym, bo z racji braku stosownej homologacji żadne oficjalne wyścigi nie mogą się na nim odbywać, jednak jest to z pewnością idealne miejsce do wszelkiego rodzaju testów, treningów i zajęć szkoleniowych. Trasa ma 3636 m długości, 15 zakrętów (9 prawych i 6 lewych), od 12 do 15 m szerokości i prostą startową liczącą 560 m. Co ważne, obiekt dysponuje pełną infrastrukturą niezbędną do organizacji tego typu imprez. Są tam obszerne boksy, miejsca parkingowe, a nawet specjalny pawilon Porsche, w którym uczestnicy mogą w komfortowych warunkach wziąć udział w briefingach, odpocząć między poszczególnymi aktywnościami oraz zapoznać się z ofertą ekskluzywnych akcesoriów Porsche Driver’s Selection. Tor Silesia Ring to miejsce, w którym można naprawdę poznać możliwości zarówno siebie jako kierowcy, jak i samochodu. Sporym atutem tego obiektu jest dogodna lokalizacja, umożliwiająca sprawny dojazd zarówno z całej Polski, jak i Czech czy Niemiec (tor położony jest 30 km od Opola i 8 km od autostrady A4).

Zajęcia na torze prowadzi grono wykwalifikowanych instruktorów, wśród których znaleźli się byli i obecni zawodnicy rajdowi oraz wyścigowi. Nad całością czuwa Janusz Dudek – lider kadry instruktorów Porsche Polska i jeden z najlepszych ekspertów w tej dziedzinie w naszym kraju, który od wielu lat uczestniczy w szkoleniach organizowanych także dla innych marek.

Poszczególne moduły szkoleniowe składają się z szybkich przejazdów po torze za samochodem instruktora, który dyktuje tempo w zależności od poziomu umiejętności kursantów, próby slalomowej, jazdy po płycie poślizgowej oraz odcinka off-roadowego, na którym można było sprawdzić możliwości modeli Macan i Cayenne. Właśnie te dwa ostatnie pojazdy najczęściej zaskakują uczestników szkolenia. Na asfaltowym torze imponują dynamiką i przyczepnością, ale jeszcze większe wrażenie robią podczas pokonywania przeszkód terenowych. Mimo że oba modele uznawane są za luksusowe SUV-y, służące raczej do „lansu” podczas jazdy po mieście, w rzeczywistości okazują się uniwersalnymi autami, zdolnymi całkiem sprawnie poruszać się po bezdrożach i to na standardowych oponach!

Choć samochodów Porsche na naszych drogach z roku na rok pojawia się coraz więcej, nie oznacza to, że ich właściciele mają okazję poznać pełny zakres ich możliwości. Dotąd niewielu posiadaczy takich aut mogło tak naprawdę sprawdzić swoje Porsche w bardziej ekstremalnych warunkach. Tymczasem obecnie polski importer marki oferuje każdemu właśnie taką możliwość. Dzięki Porsche Driving Experience każdy może zaliczyć przynajmniej kilka godzin jazdy na najwyższych obrotach, rozwijając swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. To prawdziwa motoryzacyjna uczta i wyjątkowa okazja, by poznać możliwości samochodów Porsche w ich naturalnym środowisku, czyli na torze wyścigowym.

Artykuł pierwotnie ukazał się w magazynie VIP Menadżer Floty: Forum Biznesowe, nr 7/8 /2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.