Rolls-Royce zwiększył sprzedaż swoich modeli aż o 25 procent!

Firma Rolls-Royce Motor Cars w 2019 roku osiągnęła rekordową sprzedaż w swojej 116-letniej historii. 5152 samochody trafiły do rąk klientów w ponad 50 krajach na całym świecie. To oznacza 25-procentowy wzrost w porównaniu do poprzedniego rekordu z 2018 roku.

Wzrost sprzedaży na całym świecie był spowodowany sporym popytem na wszystkie modele. Firma zanotowała znacznie lepsze wyniki na każdym z kluczowych rynków. Na szczycie wciąż pozostaje Ameryka Płn. (ok. jedna trzecia sprzedaży), a zaraz za nią są Chiny i Europa (z Wielką Brytanią). Poszczególne kraje, w których zanotowano rekordową sprzedaż, to Rosja, Singapur, Japonia, Australia, Katar i Korea. W 2019 roku Rolls-Royce’y były sprzedawane w ponad 50 krajach na świecie przez sieć 135 dealerstw. W ramach swojej polityki długofalowego zrównoważonego wzrostu w zeszłym roku zostały otwarte dwa nowe salony – Rolls-Royce Motor Cars Brisbane oraz Rolls-Royce Motor Cars Shanghai Pudong. Budowa nowego flagowego salonu przy Berkeley Street w Londynie – dwa razy większego niż w poprzedniej lokalizacji – jest w trakcie, a otwarcie przewidziane jest w tym roku.

Phantom liderem

Phantom pozostał na właściwej sobie pozycji najwyższego modelu marki, zaś Dawn i Wraith wciąż dominowały w swoich klasach. W zeszłym roku wszystkie te trzy modele cieszyły się większym popytem. Cullinan, nowy SUV marki, przekuł zachwyt mediów i opinii publicznej w najgrubszą książkę zamówień i najszybszy wzrost sprzedaży po premierze w historii Rolls-Royce’a. W listopadzie 2019 roku marka dołączyła do ekstremalnej rodziny Black Badge model Cullinan, który wraz z wersjami Black Badge modeli Ghost, Dawn oraz Wraith, był w sferze zainteresowania szukających Rolls-Royce’ów w bardziej rebelianckim wydaniu.

Cullinan z największym wzrostem

W swoim pierwszym pełnym roku sprzedaży Cullinan przekroczył nawet najśmielsze kalkulacje, którym dała podstawę udana premiera. Ten superluksusowy SUV stał się najszybciej sprzedającym się modelem w historii Rolls-Royce’a. Po 11 latach obecności na rynku, w 2019 roku zakończyła się produkcja modelu Ghost. Od swojej premiery podczas Frankfurt Motor Show w 2009 roku, Ghost stał się niekwestionowanym współczesnym klasykiem. Ten najpopularniejszy model Rolls-Royce’a od czasu, gdy firma produkuje swoje samochody w Goodwood, przyciągnął do marki nową, młodszą klientelę, często odnoszących sukcesy przedsiębiorców. Przedłużona wersja modelu została zaprezentowana w 2011 roku, a uaktualniona seria II w 2014 roku w Genewie. Ostatni egzemplarz Ghosta obecnej generacji opuścił linię produkcyjną Goodwood pod koniec 2019 roku. Komercyjny sukces Ghosta wymusił na firmie dostosowanie możliwości produkcyjnych i konieczność dużych inwestycji, dzięki którym Rolls-Royce jest dziś prawdziwie światową marką.

Premiera następcy Ghosta jest przewidziana na połowę 2020 roku, po pięciu latach prac przy tym modelu.