Dobre wyniki branży leasingowej w Europie, silna pozycja Polski

Europejski rynek leasingu na koniec 2015 r. osiągnął wartość niemal 315 mld mld euro – wynika z danych opublikowanych przez Leaseurope. Polska branża wyróżnia się pod względem dynamiki wzrostu.

Leaseurope, federacja reprezentująca europejski rynek leasingu podała, że dynamika europejskiej branży leasingowej na koniec 2015 r. wyniosła 9,4% (r/r), przy łącznej wartości sfinansowanych inwestycji na poziomie 314,9 mld euro.

– Polska jest jednym z sześciu najważniejszych rynków leasingu w Europie (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Polska), wyróżniając się w tym gronie 16,3 proc. dynamiką. Udział polskiej branży leasingowej w europejskim rynku leasingu wynosi obecnie 3,8 % i systematycznie wzrasta – powiedział powiedział Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, członek zarządu Leaseurope.

ZPL_Europa_2015

– Awans polskiej branży leasingowej w europejskich rankingach wskazuje na wysoką popularność leasingu wśród polskich firm, głównie z sektora MŚP oraz zaufanie, jakim firmy obdarzają branżę. Ponad 500 tys. polskich firm, w tym mikro, małych i średnich, w ten właśnie sposób finansuje swoje inwestycje. To bardzo dobra wiadomość dla sektora leasingowego, który od 25 lat finansuje i wspiera firmy działające na polskim rynku – dodał Woźniak.

Wartość nowych umów leasingowych samochodów osobowych w 2015 r. wzrosła według danych Leaseurope o 15,9% w porównaniu do roku wcześniejszego, przy nieco wolniejszym, ale nadal silnym wzroście finansowania samochodów dostawczych na poziomie 11,3%.

Oxford Economics_Finansowanie_MSP

Dynamika finansowania inwestycji za pośrednictwem leasingu na polskim rynku jest nadal wysoka. W pierwszej połowie 2016 r. wyniosła 17,7%. W całym 2016 r. branża leasingowa sfinansuje inwestycje polskich firm, głównie mikro, małych i średnich, o wartości blisko 59 mld zł.

Źródło: Związek Polskiego Leasingu