Elektryczne nowości na targach w Kolonii

Podczas Europejskich Targów Taksówkarskich w Kolonii, które odbyły się w dniach 2-3 listopada 2018 r., Volkswagen Samochody Użytkowe zaprezentował trzy modele przeznaczone do komercyjnego przewozu osób. Wśród nich był Crafter Kombi z silnikiem Diesla i możliwością przewozu dziewięciu pasażerów, jak też auta z wyłącznie elektryczny napędem ABT: e-Caddy Maxi oraz ABT e-Caravelle.

Crafter Kombi Taxi

Na targach w Kolonii Volkswagen Samochody Użytkowe zaprezentował po raz pierwszy Craftera Kombi w odmianie przygotowanej jako taksówka. Samochód dzięki przestronnemu wnętrzu sprawdzi się zarówno na krótkich, jak i długich trasach. Na stoisku w Kolonii pokazano Craftera Kombi w wersji do przewozu osób, wyposażonego w silnik 2.0 TDI (103 kW/140 KM) 4MOTION ze średnim rozstawem osi i z dziewięcioma pojedynczymi fotelami. Model ten będzie wkrótce dostępny w dwóch wersjach różniących się dopuszczalną masą całkowitą (3,0 oraz 3,5 tony), z dachem zwykłym, jak i wysokim.

ABT e-Caddy Maxi Taxi

Taksówkę z silnikiem elektrycznym Volkswagen opracował wspólnie z firmą ABT e-Line GmbH. Model ten bazuje na wydłużonym Caddy Maxi i zapewnia odpowiednią ilość miejsca dla pięciu osób wraz z bagażem. Jego przedział transportowy ma objętość 4,2 m3. Elektryczny Caddy ma zasięg ok. 220 km. Źródłem napędu jest silnik elektryczny o mocy 82 kW. Auto wyposażono w akumulator litowo-jonowy (37,3 kWh). Wyładowany akumulator można naładować przy wykorzystaniu ładowarki o mocy 40 kW w ciągu 50 minut do 80 procent pojemności.

ABT e-Caravelle Taxi

Drugim pojazdem, który Volkswagen Samochody Użytkowe opracował wspólnie z ABT e-Line GmbH jest ABT e-Caravelle. Cicha, a zarazem wielkogabarytowa taksówka może przewieźć ośmiu pasażerów, kierowcę i bagaż. W podstawowej konfiguracji ABT e-Caravelle ma litowo-jonowy akumulator o pojemności 37,3 kWh. W innej wersji akumulator ma pojemność nawet 74,6 kWh. Zasięg obydwu odmian wynosi, odpowiednio ok. 208 i ok. 400 km. Podczas ładowania w cyklu „Quick-Charge” akumulator można zasilić prądem o mocy 40 kW w ciągu 50 minut do 80 procent jego pojemności.

Obydwa elektryczne modele ABT pojawią się na rynku w połowie przyszłego roku.