Nowelizacja ustawy recyklingowej – zmiany dla dealerów

Znowelizowana ustawa recyklingowa, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, wprowadza dla dealerów obowiązek podpisania umowy tworzącej sieć zbierania pojazdów.

Nowe przepisy znoszą obowiązek uiszczania wynoszącej 500 zł opłaty recyklingowej za pojazdy sprowadzane z terenu Unii europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obniży to koszty importerów aut używanych.

Z drugiej strony nałożone zostały nowe obowiązki na producentów i importerów wprowadzających samochody na rynek. Firmy wprowadzające ponad 1000 aut muszą zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów. Muszą się one znajdować w każdym województwie i w różnych miejscowościach. Innymi słowy, firmy mają obowiązek zapewnić działanie 48 stacjom lub punktom w całym kraju.

Przedsiębiorstwo wprowadzające na polski rynek nie więcej niż 1000 pojazdów rocznie będzie musiało zapewnić sieć składającą się z co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów położonych w różnych miejscowościach, w tym co najmniej jedną stację demontażu.
Jeżeli firma nie zapewni tego typu sieci do 21 stycznia, będzie to skutkować karą w wysokości 20 000 zł oraz karą dodatkową zależną od liczby sprowadzanych pojazdów. Czasu na dostosowanie się do nowych przepisów pozostało niewiele.

Ostatnią szansą na uniknięcie konsekwencji może być wzięcie udziału w szkoleniu przygotowanym przez DCG Dealer Consulting Group we współpracy ze Związkiem Dealerów Samochodów, które odbędzie się 19 stycznia w Hotelu Windsor w Jachrance koło Warszawy. Zostaną na nim przedstawione obowiązki nakładane na dealerów na mocy nowej ustawy i modele postępowania pozwalające na ich wypełnienie.

Ponadto przedstawiciele firm dealerskich, które nie utworzyły jeszcze sieci recyklingowej, będą mieli możliwość podpisania umowy tworzącej sieć zbierania pojazdów spełniającej obowiązki ustawowe. Więcej szczegółów na stronie miesiecznikdealer.pl.

Źródło: IBRM SAMAR/TVN24BiS/PAP/Miesięcznik Dealer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *