Scania z solarnym mega dachem

W zakładach koncernu Scania w Zwolle mają zostać zamontowane panele słoneczne o powierzchni prawie 8 boisk piłkarskich. Do roku 2020 firma chce osiągnąć neutralną pozycję pod względem emisji dwutlenku węgla.

Panele fotowoltaiczne, które mają zostać zamotowane na dachu zakładu w Zwolle mają wytwarzać 6 MW energii. Instalacja ma liczyć 22 tysiące paneli. Będzie to tym samym największy solarny dach w Holandii.

Scania zobowiązała się do redukcji swojego śladu węglowego i obecnie w całym koncernie podejmujemy inicjatywy podobne do tej z Zwolle. Ustawiliśmy sobie ambitne cele i zmierzamy do uniezależnienia się od węgla – mówi Ruthger de Vries, wiceprezes ds. produkcji i logistyki Scanii.

Farma solarna na dachu to jeden z elementów mających uniezależnić Zwolle od energii powstającej z węgla. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęto przygotowania do budowy trzech turbin wiatrowych, z czego dwie staną na terenie zakładu. Wysokość piasty i średnica wirników wynosi 100 m, a moc każdej z turbin to 2 – 3 MW.

Źródło: wnp.pl