[RAPORT] Prognozy dotyczące globalnego finansowania pojazdów w 2018 optymistyczne

Globalny panel ekspertów ds. finansów motoryzacyjnych i leasingu nakreślił prognozy rozwoju tego sektora na 2018 rok. W skali światowej przewidywany jest wzrost w finansowaniu pojazdów o 4,5%, choć z istotnymi różnicami w poszczególnych krajach.

Prognozy spadły do 2% zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii, gdzie zaufanie konsumentów jest podważane przez niepewność ze względu na Brexit, ale największy na świecie rynek nowych samochodów, Chiny, ma urosnąć aż o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Globalny raport dotyczący narzędzi finansowania zakupu pojazdów zawiera opinie ponad 30 liderów branży oraz ekspertów. Spośród nich 37% uważa, że warunki rynkowe w sektorze motoryzacyjnym poprawią się w 2018 r., a tylko dla 10% firm z szerokiego sektora CFM przewidywane są spadki.

Przypomnijmy, że publikowany dwa razy do roku Europejskie Badanie Leasingu, oparte na opiniach stowarzyszeń członkowskich firmy Leaseurope wskazało, że leasing pojazdów wzrósł o 9,8% w pierwszej połowie 2017 r. Był to nieco wolniejszy trend niż w tym samym okresie 2016 r.

Prognozy dla sektora europejskiego

Jednak jak czytamy w raporcie White Clarke Group, autora najnowszej publikacji, pozytywny impuls powinien być kontynuowany do wczesnej fazy w 2018 r. Pięć rynków zdominuje europejski sektor leasingowy: Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania, co stanowi 65% rynku.

W Niemczech leasing pojazdów napędza branżę leasingową, a według autorów raportu samochody pasażerskie i pojazdy użytkowe stanowią 77% wszystkich transakcji leasingowych w 2017 r., Około 40% wszystkich nowo zarejestrowanych pojazdów drogowych jest obecnie wynajętych.

Pobierz: White Clarke Group Global Auto and Equipment Finance Report

Źródło: AME; White Clarke Group
oprac. MF/jab