Nowa fabryka Volkswagena w Polsce uruchomiona. Wyprodukuje 100 tys. sztuk Craftera rocznie

W dniu dzisiejszym Volkswagen uruchomił produkcję w swojej drugiej fabryce zlokalizowanej w Polsce. Warta ponad 800 mln euro inwestycja niemieckiego producenta we Wrześni to baza dla produkcji dostawczego modelu Crafter.

Nowy zakład we Wrześni, stanie się obok VW Poznań drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce. Jest to też jedna z największych inwestycji motoryzacyjnych w historii Polski. Volkswagen już na samym początku działalności zakładu zatrudni około 3 000 osób. Roczny wolumen produkcyjny nowej fabryki niemiecki koncern zaplanował na poziomie 100 000 sztuk modelu Crafter.

Na terenie fabryki powstała między innymi nowoczesna lakiernia, hala budowy karoserii i montażu jak również Park Dostawców z powierzchnią logistyczną.

Nowa inwestycja marki Volkswagen umocni jej pozycję jako największego pracodawcy w województwie wielkopolskim. Plan rozwoju fabryki zakłada zwiększenie zatrudnienia do 10 000 pracowników do 2018 roku. Już teraz szacuje się, że dzięki powstaniu zakładu VW, zwiększy się także liczba zatrudnionych w sektorze poddostawców. Nawet do około 14 000 miejsc.

Najnowocześniejsza fabryka w Europie została zbudowana w rekordowym tempie 23 miesięcy. Zakład we Wrześni zbudowany został w oparciu o aspekty przyszłości- zastosowano w nim najnowocześniejsze oraz korzystne dla środowiska rozwiązania techniczne. Podjęcie decyzji o budowie fabryki dostawczych Volkswagenów zajęło niemieckiemu producentowi cztery lata. Koncern brał pod uwagę aż 10 różnych lokalizacji w Polsce, ale także chociażby Turcji. O osadzeniu fabryki w Białężycach/k Wrześni zdecydowała bliska odległość do innych zakładów koncernu (fabryki w Antoninku) i odpowiednio wykwalifikowana kadra pracowników.

Źródło: Volkswagen Group Polska
oprac. (jab)